Aplikace/web doporučující optimální konfiguraci antén pro příjem TV signálu v dané lokalitě?

Existuje (web)aplikace která by dokázala vypočítat jaké druhy antén a vůbec jaká konfigurace STA je optimální ve zvolené lokalitě k příjmu terestriální TV ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zrovna jsi se trefil do období kdy to začíná být složité, neboť se uvádí do provozu dočasné přechodové sítě kvůli zavádění dvbt2. Takže si nejsem zcela jistý zda v současné době získáš dostatek informací pro nějaké perspektivní řešení.
Nicméně po zavedení DVBT2 slibují soustředění ještě více multiplexů na jeden vysílač, tedy do jednoho směru. Bohužel uvažuje se o zpoplatnění některých programů. Lepší přehled než dal Kepler asi v současné době neseženeš.

Protože každý multiplex se vysílá na jiném kanálu, je nutné používat širokopásmové antény. Tyto antény jsou schopné s dostatečným ziskem přijímat celé IV. a V. pásmo. tudíž z jednoho směru stačí jedna anténa.
Je třeba vybírat antény s dostatečným ziskem (pozor, zisk posuzovat bez zesilovače!! ) a dostatečně směrové s dobrým předozadním poměrem. Začíná se totiž projevovat rušení TV pásem vysíláním LTE!!!

Mezi dobré širokopásmové antény patří antény logaritmickope­riodické a antény typu color X. Špatná není ani anténa typu síto, nicméně je málo směrová. Hodila by se tam, kde by se přijímaly dva vysílače s přibližně stejného směru. Má ale zase velký předozadní poměr. Takže potlačuje rušení z opačného směru.Pokud by bylo nutné přijímat dva vysílače z různých směrů pak je třeba pro každý směr jedna anténa, sloučené slučovačem do jednoho napáječe. Osobně doporučuji anténu typu color X se ziskem alespoň 14 dB na konci V. pásma.

Vzhledem k tomu že mluvíš o STA bude třeba pro hrazení ztrát v napáječi zcela určitě zesilovač, umístěný co nejblíže k anténě ( anténám). Nicméně zesilovač je dobrý všude tam kde je dlouhý napáječ.

Zisk antény posuzovat zásadně bez zisku zesilovače!!! Vyčuraní výrobci udávají u antén klidně zisk 30–40dB což není zisk antény ale zesilovače. Kvalitu příjmu dělá zisk antény. Anténa je nejkvalitnější zesilovač.

Některá anténářská pravidla v digitální éře již nejsou tak kritická ( šum, odstup signálu od šumu atp.), nicméně zanedbávat se úplně nedají.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že takový web asi neexistuje, síla signálu silně závisí na konkrétním místě. Dnes se používají širokopásmové UHF antény. Podle toho jaké multiplexy konkrétně vysílač pokrývá volíme jednu, nebo dvě antény zaměřené na vybraný vysílač. Mapa je zde: https://www.di­gitalnitelevi­ze.cz/vysilace/. Raději bych to nechal na anténařovi, sloučení dvou antén nemusí být právě jednoduché.

autacek

Zkus třeba dvb-t finder aplikaci na androidu, ukáže kanály, směry k nejbližším vysílačům i výškový profil terénu. Jelikož se s kanály ale bude opět ještě hýbat, v souvislosti s přechodem na dvb-t2, volil bych spíš univerzálnější řešení, jakým je širokopásmová uhf anténa natočená na nejslabší vysílač, kdy ten „silnější“ se mnohdy naakumuluje též. Vše je ale pochopitelně o lokalitě příjmu.

Radius

Podle mě je nejlepší obrátit se na firmu ve městě, která má měřící přijímač a zkušenosti. Ono dnes působí rušení signálu od LTE sítí a na to musí být LTE zádrž a zkušenosti. Dříve se vysílalo až do 69 kanálu, brzy to bude jen do kanálu cca 48, výše bude bezdrátový internet.
Další rušení způsobují základny GSM a další signály. Musí se používat zádrže a měřící TV.