Antonymum ke slovu priorita

Potřebuju slova priorita použív v kontextu v opačném smyslu. př. Seřezení obtíží dle priorit… (ale ne priorit,ale slovo opačného významu).

Nejlepší odpověď
Pájo

Napadá mne něco jako retrográdní uspořádání (směřující zpět).

Nebo z francouzštiny (obdobně z latiny)
priorité – synonyma: préemption, avantage, antériorité, préférence

x antonymum: postériorité
posterior (pozdější; zadní ), posteriorita (následnost; pozdější pořadí; opoždění), posteriorní (z lat.)= následný, opožděný, zadní, směřující dozadu, v pozdějším pořadí

Nebo nehezky, nečesky (z angličtiny) non-preferentní (!)
Z latinského prae-feró, dávám přednost, stavím do popředí.

Se-/řazení dle nejméně preferovaných…

Další odpovědi
bolak

Tak mně napadají nejblíže tomu opaku výrazy jako: druhotnost,dru­hořadost,sekun­dárnost,irele­vance.

Jeden konkrétní výraz asi najdeš těžko, záleží na tom v jaké souvislosti – v jakém oboru to hodláš použít. Například co se týče toho lékařství, tak bych zvolil větu:

Seřazení obtíží dle sekundárních příznaků.
nebo
Seřazení obtíží dle druhotných příznaků.

Pokud by si bral výraz „priorita“ ve smyslu hlavní, přednostní opakem by pak byla slova jako vedlejší nebo podružný.

Víc ti asi nepomůžu.

baghira

možná priorita vs. banalita ?
Ale ani to není přesné, záleží na kontextu.

gobls

Český protiklad k prioritě by mohl být inferiorita. Srozumitelněji ale asi lépe napsat nejnižší priorita. Ona může být vysoká, nízká, nulová, ale snad už ne záporná. Ale pokud jsem pochopil dotaz, tak ve skutečnosti neměl být hledán přímo opačný význam.

gobls

Ještě v angličtině se používá slovo dispreference. Irelevance ale určitě není protikladem k prioritě.

gobls

Ono jde o to, v jakém kontextu to přesně má být. Priorita neboli preference znamená upřednostnění. Takže opakem by bylo upozadění. Pokud jde o řazení v seznamu, tak by možná bylo lepší použít neutrální: relevance, významnost, důležitost. Ale nejsem češtinář.