Jako Vůbec

Proč antibiotika snižují účinnost antikoncepce?

Čím to je?

Nejlepší odpověď
marci1

Širokospektrá antibiotika snižují účinnost antikoncepce dvěma způsoby: 🙂

  1. Tím, že po nich často bývají průjmy, tudíž není zaručeno plné vstřebání hormonů z tabletky (stejně tak při zvracení) – podrobné informace, jak postupovat najdete v příbalovém letáku. Pokud si nejste jistá, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka. Obecně se dá říci, že zvracení nebo vodnatý průjem do 4 hodin po požití tabletky se počítá, jako kdybyste tabletku zapomněla použít a máte užít další tabletu.
  2. Tím, že antibiotika zničí část střevní mikroflóry. To jednak přispívá k vzniku průjmu, ale hlavně – hormony v antikoncepčních pilulkách podléhají tzv. enterohepatálnímu oběhu. Tzn. že hormony se ve střevě vstřebají do krve, tou krví putují do jater, kde se jich část hned odbourá spojením se speciální „detoxikační“ molekulou, se kterou se vyloučí do žluči, která se v játrech tvoří. Zbytek putuje krví dále k pohlavním orgánům, kde působí tak, jak mají působit – zabraňují ovulaci atd. (viz článek o antikoncepci). Žluč se pak dostává opět do tenkého střeva, kde mají její složky za úkol rozdrobit tukové částice na jednotlivé molekuly, které se pak mohou vstřebat. Na detoxikační molekulu navázané hormony ale putují dál střevem, až se setkají s bakteriemi střevní mikroflóry, které rozštěpí vazbu s detoxikační molekulou a opět tak hormon uvolní, ten se opět vstřebá do krve a zase jde do jater. A zase část játra propustí v aktivní formě do krve a část jde do žluči. Tím se zvyšuje hladina hormonů v krvi a méně účinných látek se nevyužitých vyloučí spolu se stolicí. A s tímto obíháním hormonů mezi střevem a játry výrobci antikoncepce přímo počítají, proto v ní mohou být hormony v tak nízké dávce. Takže pokud ve střevě chybí ty bakterie, které by hormony uvolnily zpět do cirkulace, nebo pokud máte závažnější průjem, nastává pokles hladiny hormonů v krvi a tato nižší hladina už nemusí stačit na to, aby zastavila ovulaci. A s trochou smůly tak můžete otěhotnět.

https://www.fa­cebook.com/co­vamlekarnikne­rekne/posts/an­tikoncepce-a-antibiotika-pro%C4%8D-se-nemaj%C3%AD-r%C3%A1dyu%C5%BE%C3%AD­v%C3%A1te-li-hormon%C3%A1ln%­C3%AD-antikoncepci/150776155­2849583/

Další odpovědi
Drap

Vzájemným působením látek obsažených v jednotlivých výrobcích.