Beer4Real

Angličtina a dva zápory ve větě

Pravidlo zní že ve větě smí být jen jeden zápor.
Přitom fráze „Never say never“ je běžně používána.
Když sem se teda ptal lektorky jak se to podle ní správně řekne tak sama netušila a řekla že zřejmě „never say anything“ :)
Proč pro tuto a podobné fráze to pravidlo neplatí?
Doplňuji:
jasně, de mi o to že učitelka tvrdila že to není správně tak sem byl zmaten :)

Nejlepší odpověď
huxa

je to naprosto logické, poďme si to přeložit-

Nikdy neříkej nikdy. Přičemž to znamená, že nemáš nikdy říkat slovo nikdy, takže zde dvojí zápor neni. To druhé slovo je podstatné slovo a můžeš ho čímkoliv jiným nahradit-Never say car, never say beer, never say guy.
Doplňuji:
asi to slyšela poprvé a dobře se nad tím nezamyslela :) nezaručuji, že je to přesně jak já to zdůvodňuji, ale je to tak nejspíš určitě :) snad ti na toto i quentos odpoví

Další odpovědi
WeeBear

Slova jako never, anything, nothing apod. patří mezi tvrdé zápory (chtěla jsem najít něco na internetu, je jich více, je zajímavé, že k sehnání nic není, i když jsme to brali ve škole jako normální látku), tam to použít lze.
Ale tady bude pravidlo jiné – pokud jsou ve větě dva zápory, tak se buď částečně nebo zcela vyruší. A dva klady ve větě přeci užít můžeš. 🙂

Alesh

Je to jak samozřejmě ok. V podstatě je to jako bys chtěl říci toto:
Nikdy neříkej slovo NIKDY (Never say word NEVER). Čili o dvojím záporu nemůže být řeč, to slovo NIKDY tak už neplní funkci záporu ale v podstatě „objektu“, o kterém cosi prohlašuješ.
Jinak příklad anglické věty s opravdu reálnými dvěma zápory, je úvod z písně The Wall od Pink Floyd: „We don't need no education…“