valda

amnestie 2010

chtel bych se zeptat,bude se vstahovat na mne amnestie,kdyz jsem dostal 5mes.nepodminene za rizeni motoroveho vozidla bez ridicskeho opravneni a mareni uredniho rozhodnuti?dekuji

Nejlepší odpověď
standa

Tato problematika je docela složitá (viz stanovisko trestního kolegia Nejvyššího soudu sp. zn. Tpjn 301/2007, na které odkazuji níže ve zdroji).

Pokud jste byl souzen za 2 trestné činy spáchané v tzv. jednočinném souběhu (trestný čin „řízení motor.vozidla bez řidičského oprávnění“ + trestný čin „maření výkonu úředního rozhodnutí“ ) tak vám sice bude zrušen trest za ten první trestný čin, který již dle nového trestního zákoníku trestným činem nebude.

Ale trestný čin „maření výkonu…“ vám zůstane v platnosti.

Je však otázkou zda a jak bude překvalifikován trest, který musí nově odpovídat JEN trestu za to „maření“ a protože nevím, jak byl trest postaven při posuzování výše zmiňovaného souběhu obou trestných činů, tak nelze s určitostí říci jak to s vaším trestem bude.

Určitě se tuto skutečnost dozvíte ihned 1.1.2010, kdy vám musí být doručeno rozhodnutí příslušného soudu.

Ještě bych upřesnil v kterém případě by byl zcela ´amnestován´ trest za řízení bez řidičského oprávnění:

  • bylo by to tehdy, když by pachatel řidil bez řidičáku, který vůbec nikdy neměl a nikoli, protože mu byl zadržen a on pak řídil bez řidičáku.

Docela složité, že 🙂

Zdroj: http://www.slv­.cz/Tpjn301/2007