Amnestie 2010

Dobrý den,chci se zeptat, zda se na mě vztahuje amnestie za spáchání trestného činu křivého obvinění podle §174 odst.1tr.zák.k tres­tu odnětí svobody v trvání 2 měsíců,podle §58 odst. 1 tr.zák.,§59 odst.1 zák. se výkon trestu odnětí svobody podmíněně odkládá na zkušební dobu v trvání 12 měsíců.Vyko­natelné dne 11.12.2009

Nejlepší odpověď
standa

VZTAHUJE,

protože do nového trestního zákoníku do ustanovení § 345 Křivé obvinění přibyl jeden odstavec:

(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Kdežtto ten původní odstavec zněl:

(1) Kdo jiného lživě obviní z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

Takže musí dojít k překvalifikaci vašeho jednání, zda bude spadat do skutkové podstaty nového odstavce 1 (což by z vašeho pohledu bylo dobré) nebo odstavce 2, což je z původního znění ten ´váš´odstavec 1 a zde zůstala stejná trestní sazba.

Během měsíce ledna byste měl dostat od soudu oznámení o těchto skutečnostech…