Akvarium – pozadí

co použít na pozadí akvaria polistyren nebo ytong

Nejlepší odpověď
tom004

Já,bych tam použil,nějaký obrázek. :)

Další odpovědi
arygnoc

do (vnitřku) akvária ani jedno.
jako pozadí dle libovůle.

Ar

Na výrobu 3D pozadí se používá polystyren, někdo dokonce raději extrudovaný polystyren. Dle velikosti nádrže a poždavdu jak má být členité je potřeba určit si sílu „polyše“. Je několik postupů jak „polyš“ tvarovat. Někdo pouřívá pájku, někdo horkovzdušnou pistoli a někdo vydlabává.
Já jsem při výrobě pozadí použil obyč.polyš o síle 8 cm a na určitá mista jsem nalepil dvě vrstvy. Desky polyše jsem lepil PUR pěnou. Pak jsem si zhuba namaloval tvary a začal dlabat na hrubo. Po vydlabání jsem vzal pistolovou pájku, do té udělal očko průměr cca 5cm a ještě to „došlechtil“, když je to takto připravené tak se pozadí natře Epoxy 1200. Někdo nejprve natře pozadí hnědým Balakrylem, já jsem do Epoxy 1200 přisypal černohnědou spárovačku a pozadí natřel. Aby se dalo natírat musí se Epoxy naředit lihem jenak je husté jako med. Natřel jsem tři vrsvy a po natření třetí vrstvy jsem posypal pozadí jemným pískem, který jsem nejprve proprl a vysušil v troubě. Ten písek je potřeba opravdu suchý aby to dobře drželo. Pak se to nechá tak tři dny pořádně proschnout a celé pozadí se neutralizuje octem. Epoxy 1200 je zásada a je proto potřeba neutralizovat „kysele“ Postup neutralizace jsem pro jistotu udělal 3×. Pak pozadí vypadá jako kus kamene. Na zadní sklo se nalepí akvaristickým silikonem. Pokud si člověk dobře promyslí vše dopředu tak se za pozadí nechá schovat topení i filtr , poprřípadě sání a výtusť vnějšího filtru. Nechá se i 3D pozadí koupit, ale cena je dost vysoká a zručnější člověk si to udělá a hlavně má origo dle svých představ a požadavků. K tlamovcům které chovám si ani jiné než 3D pozadí nedovedu pedstavit. Nejhorší pozadí jaké člověk může udělat je koupit si tapetu s obrázkem rostlin. To je daleko hezčí jen černá a nebo tmavě modrá tapeta. Tu je potřeba nalepit přímo na sklo z venčí.
Něko lepí desky polystyrenu k sobě taky silikonem , z vlastní zkušenosti radím PUR. U prvního pozadí jsem taky použil silikon a ten jde pak mizerně „řezat“ pájkou.
Pár námětů a podobných postupů je tady
http://www.ak­vamalawi.com/phpBB/v­iewtopic.php?t=198
http://www.ak­vastranky.unas­.cz/pozadi_ma­lawi.html
http://www.ho­landske-akvarium.websnad­no.cz/Technika­.html
http://www.trop­h3us.wz.cz/in­dex/tipy.htm
Pozadí co se prodává je plastový výlisek a vypadá takto nádherně http://www.aqu­aterra-intl.com/produc­ts.html jen ty ceny.

V každém případě Ytonk není vhodný, mohlo by do vody něco rozpouštět a navíc když se nacucá je zbytečně těžký.