orestez

Akumulátory v autech jsou připojeny mínusem na kostru. Proč?

Další antalogie k tématu napětí, proudu. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-doporucuje-zapojeni-startovacich-kabelu-prave-takovym-zpusobem

Nejlepší odpověď
Edison

Je to úzus, všeobecná shoda. Ale nezdá se to, ale není tomu tak zcela a naprosto bezvýhradně. Slyšel jsem kdysi, že ne všechna auta to tak měla.

Jendím z možných důvodů může být vznik oxidů na přechodech koster. Jde o směr toku proudu a jeho velikost. Prostě tam může vznikat článek. Obdobně se dá položit otázka, proč stejnosměrná trakce má v troleji plus. Jednak to není tak úplně pravda: Ostrava, Brno, Košice maj mínus. A tam opravdu směr proudu má význam, neb zpětný proud – do měnírny – může téct i zemí. Tam si hledá cestu nejmenšího odporu a využívá klidně i kovová potrubí. Ty uměj zkorodova v místě vchodu/výstupu proudu naprosto fatálně. No… a vtip je v tom, že ve směru k měnírně je takové místo většinou jen jediné a tam teče největší proud a má nejvýznamější účinky. Tam tedy právě záleží na směru proudu. U auta to bude asi podobné.

orestez

To je divné. No, jak čtu o trolejbusech, před lety Brno koupilo od Jihlavy (snad 2 zastaralé kusy) modré, nedají se přehlédnout. No nic. Takže z rozmezí kusů plechu by se mohl stát polovodič? Abych ty neviditelné elektrony nechápal jako bastlířské náboženství. .
Teď mě zase udivuje kurva jiná věc s tím ionizátorem vzduchu. Rozpor odběru v W. Před týdnem jsem dostal reklamu na displej čistička vzduchu na bázi ionizaci vzduchu s nějakým sběračem, který se opláchne vodou. No, jejich baba co to všude nabízí, zde na internetu, v TV Nova, ta říká, měřila jsem odběr. Bere to 14 W. Návod na domácí bastl ovšem uvádí 0 W. S tím, že autor uvedl, že se to zapojení… násobiče zapojuje do site6 Fáze a Zemnící kolík! No tak, jak to je. Dál. Na konci toho řetězu může být kontrolka, taková schodišťová doutnavka. Budiž. Ale, proč musí doutnavka detekovat (já bych defekoval) záporné ionty?
No, mám tam v mém výtvoru 21 diod a stejný počet C. Při přiblížení něčeho by mělo být vidět modré jiskření. Vývod je vytvořený ježek ze silného kabelu. Nezaznamenal jsem usazení prachu v místě ionizátoru. Něco je tedy sletováno, zalito do 50FC polyuretanu, a nic to nedělá. Věc za 3,5 tisíce prý i bez ventilátoru vytváří pohyb vzduchu. Tak buď jsem blbý já, nebo su.
Moje vědomosti. Kondenzátory, diody, schémata. PNP, NPN.