heklik

Aku vrtačka má kroutící moment 30 Nm.Jaký je její výkon při 500 n/min?Mě vyšlo skoro 2000W a to se mi zdá moc…

Potřebuji znát hodnotu proudu nabíječky při U=18 V – to jsem chtěl určit z výkonu…

Nejlepší odpověď
mosoj

Nabíjecí proud se určuje s ohledem na kapacitu AKU v mAh.
Kapacita AKU v Ah se vydělí nabíjecím proudem a vynásobí koeficientem 1,4.
Dostanete dobu nabíjení. 1,2 Ah / 2 A = 0,6 × 1,4 = 0,84 hod = cca 1 hod nabíjení.
Tomu odpívídá i údaj na nabíječce pro moji 24 V a 12 V Aku vrtačku s doporučeným hodinovým nabíjením. I další nabíječky pro 12 V Aku mají nabíjecí proudy 1,8 – 2,0 A.

Běžně se používají nabíjecí proudy 2 A. Menší proud není na závadu ale musí se prodloužit doba nabíjení. Kdysi se považoval za norm. nabíjecí proud 1/10 kapacity AKU. To se ale dnes nedodržuje a v zájmu ryhlejšího nabíjení se používají proudy vyšší. Pokud se AKU při nabíjení silně nezahřívá nevadí to. Pokud se zahřívá je třeba proud snížit.