Human

Akou rýchlosťou sa točí tá platňa v HDD 2.5 s otáčkami 15000 RPM? :D

Doplňuji:
No takže kopa z vás ma nepochopilo :D Tá platna má otáčky 15000 RPM, ale akou rýchlosťou sa točí som chcel vedieť (tj. km/h pripadne ine). Otáčky a rýchlosť sú rozdielne veci :D

Nejlepší odpověď
Hamon

Odpovedel sis sam.
Doplňuji:
Otáčky za minutu, značka jednotky ot/min, anglickou zkratkou také RPM (revolutions per minute) je vedlejší jednotka soustavy SI pro frekvenci, tj. počet pravidelně se opakujících jevů za jednotku času, v tomto případě za minutu.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ot%C3%A1%­C4%8Dky_za_mi­nutu

Další odpovědi
Emefej

Otázka nezní jaké jsou otáčky, ale jaká je rychlost. Okamžitá obvodová rychlost se vypočítá jako první derivace dráhy podle času.

Zdroj: http://www.na­bla.cz/obsah/fy­zika/mechanika/rov­nomerny-pohyb-po-kruznici-uhlova-a-obvodova-rychlost.php

Lamalam

Obvodová rychlost bude různá, podle toho, jak daleko bude měřený bod ležet od středu otáčení. Obvodovou rychlost snadno spočítáš, vypočítej si obvod kruhu a délku, která ti vejde vynásob počtem otáček. Mě to na vnějším obvodu vychází okolo 49 m/s.

mosoj

49,8375m/s
Doplňuji:
Vysvělení nutné: Protože průměr je udán v palcích !!!

  1. 2,5" = 2,5*2,54 = 6,35 cm
  2. r = 6,35/2 = 3,175cm = 0,03175 m
  3. Obvod kruhu = 2r = 23,140,03175=­0,19939 m

4.15 000 RPM = 15000/60 = 250 ot/sec
5. 250 *0,19939 = 49,8475

anonym

Humane – já myslím, že to pochopili i ti, kteří se nevyjádřili.
Naopak – ty´s zřejmě nepochopil, nad čím se potutelně usmíváme.
😉
Umíš vypočítat obvod kruhu?
A umíš z tohoto obvodu a počtu otáček ´kola´ vypočítat obvodovou rychlost?
Jsou to elementární vzorečky…
___
Pak věz, že:

  • průměr plotničky 2,5" disku je právě oněch 2,5" (podle toho se tak ´jmenuje´)
  • počet otáček jsi udal na 15.000

😉

jáára

Takhle rychlý disky nejsou, u 2,5" disků běžně 5400 RPM nebo rychlejší 7200 RPM.
u 3,5" disků WD Velociraptor jsou otáčky 10000 RPM
Tvoje otázka je čistě hipotetická

Dochy

Sorry, ale blbá otázka. Pro rychlost otáček (jak ses zeptal) je právě vhodná jednotka RPM (i když není zrovna SI). SI jednotky pro rychlost otáčení jsou rad/s. Pokud Tě zajímá km/h, musíš se zeptat na obvodovou rychlost (což je rychlost na kraji disku). Pokud vynecháš slovo „obvodová“, pak nevíme, ve kterém místě disku Tě ta rychlost zajímá. Dopředná rychlost uprostřed disku je 0 km/h, zatímco rychlost otáčení je stále 15000RPM, neboli 5,65 E6 rad/s (OK, pouze když si odmyslíme, že uprostřed je stabilní osa)
Doplňuji:
A pokud se naučím počítat, výsledek pro tu rychlost otáčení by mohl být 1570 rad/s

cochee

jáára se mýlí, 15000rpm ve dvaapůl palcích opravdu neexistují, ale 10000 už ano a 3,5'' 15000rpm disk existuje taky, je to Seagate, série Cheetah.

anonym

To je dotaz jako ´vyšitý´ do testu pro žadalete o vstup do SNB…
😁
Ad – Prahou protéká řeka Vltava. Jak se jmenuje?

Emefej

Posmíváš se mu neprávem, přečti si dotaz znovu. On se neptá jaké jsou otáčky, ale jaká je rychlost. Na to jste mu nikdo neodpověděl.

anonym

Ale – proboha – z dotazu jsou jasné otáčky i průměr disku! já chápu, že se ptá na obvodovou rychlost plotničky – ale stačí hodnoty, které uvedl do dotazu jen dosadit do vzorečku, který se učí na základní škole (odhaduju, že obvod kruhu se učí na prvním stupni!).
BTW – já se neposmívám tazateli, ale hlouposti jeho dotazu.

mosoj

No já se zase podivuji, že ti unikly ty palce. To zrovna každý znát nemusí, zrovna tak co je RPM.

anonym

Palce mi neunikly – a jaký je rozdíl ve výpočtu, pokud použiju jiné jednotky???
Žádný. Jen – pokud je na jinou jednotku nepřevedu, prostě vyjde obvodová rychlost v "/s, nikoli třeba v mm/s…
Princip je týž.

mosoj

Takže to tak jasné není.
No jo, ale já jsem zapomněl že se jedná o odpověď neomylného kontrolora.

anonym

  1. pořád nerozumím, proč by to tak jasné nebylo…
  2. nerozumím ani tvé poznámce – přesně – „neomylného kontrolora“

___
To ale muselo být kuří oko, na něž jsem ti šlápnul – jen si toho fakt nejsem vědom.
Vyjádřit názor odlišný od názoru druhého se snad smí, ne?
A zeptat se na upřesnění, pokud názoru druhého nerozumím, se snad smí také, ne?

Dochy

Jo a je zbytečné člověku který se ptá na rychlost otáčení podstrkovat derivace. Ty bych v daném případě rozhodně nepoužila ni já, přestože vím o co jde (pokud mi náhodou z hlavy nevypadne vzoreček pro obvod kruhu). Není nutné používat kanón na vrabce.

Dochy

rychlost otáčení je jasně daná. 15000RPM. (revolutions per minute – otáčky za minutu) pokud chce obvodovou rychlost (což nenapsal, ptá se jak rychle se otáčí placka, ne jak rychle se pohybuje její obvod, nebo třeba jaká je průměrná vzájemná rychlost hlavy a povrchu disku) stačí, když si vynásobí RPM zjištěným obvodem disku.

mosoj

No když vynásobí obvod RPM dostane obvodovou rychlost ????

arygnoc

čo ako sa volá?
Praha či Vltava?

anonym

😉
To je jedno – SNB uchazeče bralo, i kdyby odpověděl „Josef“.