Mišús_ik

Ako to vypočítam ?

Na trhu predávajú čučoriedky v dvoch stánkoch. V prvom predávajú liter čučoriedok za 78 korún, druhom stojí kilogram 110 korún. Jeden liter čučoriedok má hmotnosť 650 g. (ako vypočítam koľko kg je jeden liter ? )
Doplňuji:
Z uvedeného vyplýva, že v prvom stánku je kilogram čučoriedok :

  1. o 10 korún lacnejší ako v druhom b) o 15 korún lacnejší ako v druhom c) o 10 korún drahší ako v druhom d) o 15 korún drahší ako v druhom

… chcela by som vedieť ako sa vypočíta cena 1 gramu čučoriedok..

Nejlepší odpověď
IK

zapíšeš co víš:
1l…78Kč (1.stánek)…650g
?l…110Kč (2. stánek)..1000g

vidíš že víš že 1l je 0,65kg
takže asi máš počítat něco jiného ne? Třeba kdo má borůvky levnější, nebo kolik litru je v druhém stánku za 110Kč

na doplnění jediného otazníku v příkladu vydělíš 1000/650 zkrátíš na 20/13 = 1,5384615 litru

když chceš zjistit kdo je dražší, jen odečteš hodnoty o kolik více a za kolik má druhý stánek v kilu borůvek než je litr a zjistíš že za 110–78=32Kč má navíc 350g což je víc než polovička prvního a méně než polovička jeho ceny.
Doplňuji:

  1. je správně.

Když chceš vypočítat kolik stojí jednotka, tak to jejím počtem dělíš.
V tomto případě 78Kč dělíš 0,65kg (gramy nepotřebuješ ale kg) a vyjde ti 120 Kč za 1kg
(kdybys to dělila obráceně, vyšlo by ti kolik gramů koupíš za korunu.)

Další odpovědi
mosoj

Vždyť to píšeš. 1l = 650g.
Je třeba si jenom uvědomit kolik je 650g kg!!!

Děda Louda

Sama si odpovídáš. Jeden litr borůvek má hmotnost 650 g, tedy 0,65 kg.