led

Ako sa hovorí iným výrazom, než nahrávanie a podvod, tomu, keď niekto hrá systémom „ja na brata, brat na mňa“

Ako sa hovorí iným výrazom, než nahrávanie a podvod, tomu, keď niekto hrá systémom „ja na brata, brat na mňa“ nečestným spôsobom?
(Prirodzene v češtine)
Doplňuji:
Aj keď nejde o peniaze, pracovnú, či politickú karieru, len o čestné umiestnenie v hre?

Nejlepší odpověď
Drap

Křivárna, svinstvo, ...........těch synonym bude asi celá řada

Další odpovědi
marci1

Česky tomu říkáme taky :„Já na bráchu, brácha na mě“.
Doplňuji:
Taky mě napadlo : „švindlování“.

zjentek

ekonomický systém, právní systém, systém dotací- musíš si vybrat z těchto sprostých slov, kde podvod hledáš ..v pracovním právu snad jiný výraz ani není- tak za všechny třeba Švarc systém
Doplňuji:
kamarádství?

mosoj

Obyčejné dohazování, ve sportu tiki – taka .

Elk

Ruka ruku myje

anonym

Led, to je přece docela obyčejné „přihrávání“. Můžeš to brát jak chceš, ale kde je rozdělená společnost, tam to funguje.
Řekla bych, že slovenský výraz bude tomu českému hodně podobný.

johana 56

Hodil by se výraz „craving“- touha,velká chuť (na něco),bažení (po něčem).Také se mi líbí přirovnání ke sportu,který je vlastně základem (čestného) soutěžení.I v něm jsou někteří bohužel ochotni obětovat vše pro chvilkový pocit z opojného vítězství,byť za cenu podvodu.Je to byčejné a dokonce veřejné kupčení,při kterém se však pomalu ale jistě vytrácí důvěryhohnost.Ale i to lze svalit na všeobecné poměry ve společnosti..

led

Ďakujem všeetkým, ktorí odpovedali.
Vidím, že možno naozaj jemným pokryteckým výrazom priamo pomenovať podvody, bez vlastného ohrozenia. Páči sa mi krásne prirovnanie k športu, kde by najviac mala prevažovať čestná hra -Fair play-
Prečo teda títo „bratia“ tu, kde ide hlavne o znalosti, si takto nahrávajú…
nejde im o znalosti, ale za každú cenu, aj korupciu, aj krádež (myšlienky iného), byť tým v prvom rade, byť prvým na výslní…
Ale uvedomujú si, že práve tí v prvom rade, nie sú chránení telami ochranky, slnečníkom pred páľavou, slovom sú prví na odstrel a na pekáč…