led

Ako prispôsobiť svoje otázky i odpovede spoluužívateľom so staršími SW a pomalšími strojmi?

Otázka ma napadla pri čítaní príspevku ivzez, určite nie je sama v takejto situácii
„Odkaz na soubor PDF nepovažuji za korektní, ani za dotačující, protože si jej ne každý stáhne a ne každý má možnost si jej zobrazit v prohlížeči. Já např. používám staré PC/NB se starším HW i SW. Mám málo paměti (384 MB), snažím se (kde to jde) nepoužívat javascript a doplňky do prohlížečů, které nadměrně zatěžují paměť. Takových uživatelů není málo. Dalším problémem je limit FUP. Většinou s 3 GB na měsíc vystačím, ale občas ne. Domnívám se, že odkazy by měly dostupné (přístupné) pro všechny.“
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-vychova-dle-zasad-antona-semjonovice-makarenka#dis­cussion

otázky:
1 – myslíte, že odkazy by mali byť len na čisto stránky s otvoreným textom, obrázkom, teda nie súborom na sťahovanie s následným otvorením v príslušnom programe (ak tento program dotyčný užívateľ nemá, má smolu), ktoré stačia aj pre starší SW a počítače s malou pamäťou?

2 – čo robiť, ak odkaz, z ktorého čerpáme, nie je vo forme uvádzanej v otázke 1, ale napriek chceme dať možnosť aj tým slabším počítačom?

3 – ak takýto užívateľ, ktorý má záujem o konkretnejšie informácie, ale má menšie možnosti, nemal by požiadať autora dotyčného príspevku s odkazom o bližšiu spoluprácu a prípadnú pomoc pri tomto texte? Alebo sa máme všetci prispôsobiť najslabšiemu článku tohto vedomostného reťazca, vrátiť sa k časom rovnosti, kto vyčnieva, tomu zoťať hlavu…

4 – čo má robiť užívateľ so slabým počitačom a starým SW, ak chce využívať túto stránku so všetkými právami uživateľa?
Doplňuji:
5 – myslíte, že kto využíva svoju techniku (aj keď je už zastaralá) do poslednej kvapky počítačovej slabiky (Bytu) žije na stromoch?
Podľa mňa nie, len je buď šetrný, alebo na novú techniku nemá dostatok finančných prostriedkov. Neposielajme hneď všetkých, čo nie sú IN na stromy.

Nejlepší odpověď
anonym

Ale jistě, každý nemá tolik peněz, aby si to mohl dovolit, všechno něco stojí a rozhodně to nepovažuji za tragedii, prostě otázku přeskočím a je to, zas tak moc se nestane 🙂 Jsou důležitější věci, než super pc.

Další odpovědi
anonym

Ad 1. Ne – těžko uživatele (zejména zlenivělé ´blbcovzdornou´ technologií) nutit znát omezené možnosti starších OS či PC*) – navíc těžko může kdokoli tušit, jakou techniku kdo používá**)
Ad 2. pokud je k zohlednění starších technologií uživatel ochoten, není, obvykle, problém obsah odkazu konvertovat např. do formy .txt a tu nasdílet v některém z netových úložišť
Ad 3. Ano – uživatel, jehož technologie nedostačuje na daný odkaz, má jistě možnost požádat umistitele odkazu o spolupráci (vnitřní pošta, Diskuse)
Ad 4. přizpůsobit se situaci ´v místě obvyklé´ – viz Ad 1.
Ad 5. „posílat kohokoli zpět na stromy“ proto, že používá něco odlišného (ať už z jakýchkoli důvodů) je zpozdilé – v tomto konkrétním případě i proto, že Ivzez, jakkoli požívá slabé počítače, toho o nich ví – troufám si tvrdit, mnohem více, než vysoké procento všech uživatelů tohoto webu***)
___
*) typicky jde o uživatele, kteří nemají ponětí jak a co funguje, vše řeší tím nejjednodušším způsobem – a ani v nejmenším netuší, že touto ´leností´ a vlastní neznalostí působí problém/y
**) ´schopnost´ zejména velkých dodavatelů SW používat prorietální formáty namísto otevřených je nezměrná (jako příklad uvedu MS .doc namísto open .rtf)
***) problém Ivzez neplyne z neznalosti či neschopnosti, ale z technických omezení – slabý počítač a nízký FUP – je to ´k nevíře´, ale každý nemá technickou možnost kabelového připojení, připojení bez FUP či finanční možnost si koupit nejnovější technologie
___
Díky všem, kdož si tento příspěvek aspoň přečetli do konce…
😉

arygnoc

a priori na otázku je očakávaná odpoveď.

keď miesto odpovede vidím, nejaký odkaz, som dosť znechutený – toto sú stránky na otázky a odpovede, nie rozcestník.

preferujem odpoveď vlastnými slovami, pri rozsiahlejčich možnostiach nie je na škodu ani okopírovaný (a vytrhnutý) text, v tom prípade privítam i odkaz na >celý< text.

niekedy verifikujem i na cudzojazyčných veboch, snažím sa preto text previesť do jazyka zrozumiteľného komunite, chápem, že nie všetci vedia anglicky, i tak sa snažím uviesť zdroj (i anglický).

resumé:
odpovede typu ODKAZ proste mazať, nie sú prínosom.
je jedno, či sa jedná o odkaz na stránky alebo dokement (doc, pdf), výnimku v tomto priestore snáď tvorí video a obrázky.

:-Q

Andělé

Nesouhlasím s názorem izvez,že tu Annas za celou dobu nepodala ani jednu korektní odpověď. Právě naopak!!!
Na jejích odpovědích mě zaujala její vysoká odbornost,hl.co se týče českého jazyka. I spoustu jejích jiných odpovědí byly a stále jsou pro mne rovněž přínosem a poučením. Svou odborností pomohla spousty uživatelům,někteří ji i poděkovali.
Nejsem technický typ,i mě by nenapadlo,že pdf někdo nerozbalí a to určitě nenapadlo ani Annas a je přinejmenším nevhodné ji ihned napadnout z plagiátorství. Je ale dobré připomínku s pdf vědět a přizpůsobit se zde všem uživatelům,s tím souhlasím,když už to nyní vím. Ale v žádném případě se nedá mluvit o plagiátorství,ba porušení kodexu,když sami admini se vyjádřili dost jasně a po celou dobu působení odpovědí se neozvali,že jde o porušení kodexu.
Nechápu,proč izvez nepodala veřejně otázku se svou prosbou,kde by jsme se všichni nad tím zamysleli a vyšli ji vstříc,než ji nazvat plagiátorkou.
Jak píše samba-zas tak moc se nestalo,jsou důležitější věci.:)
Napadání,že Annas umí jen kopírovat je trapné! K tomu,kdo nevidí její odporné odpovědi nemám slov!
Doplňuji:
…oprava čtvrté věty od konce…než Annas nazvat plagiátorkou…dě­kuji.

Děda Louda

Smůla – zrovna se mi zlomila tužka, musím si ji nejdřív ořezat. Pak teprve budu shánět 30 haléřů na známku a pak půjdu lístek s odpovědí hodit do schránky.
Doplňuji:
Řešení je prosté. Neposílej dotazy sem, zastav se v hospodě.

Mc Merkurion

v jádru musím s ivzez souhlasit,máma používá starý počítač,neotevře na něm nic,rychlost připojení pomalá > ale,jí to stačí,v jejím věku je i tohle úspěch,na mobilním připojení mám 10FUP,a to je sakra málo,používám jej jedině v práci,přesto se musím několikrát připojit na jejich síť (ale za 150,–/měs. je to OK),takže to ní se „VRACENÍ NA STROMY“ ale přizpůsobení se dalším zájemcům,toť můj názor,osobně je mi to fuk,jak to bude,to je věc admina (já mám rád obrázky)…

Shaohao

neznal jsem nikoho kdo by se ve 21. století vracel na stromy, až do teď.

Nepíšete náhodou z roku 1999 do budoucnosti?

Pepa25

Pdf IMHO není problém. Patří ke generaci, která by možná maximálně připojila upozornění, že odkaz směřuje na pdf ..
Spíš když se vracíme k odkazované otázce vidím jako otevřený problém, nakolik je přínosná odpověď, že někde něco vykopíruju a pak na to dám ještě odkaz (ale takové jsou všechny odpovědi annas, která je tu má 2. nejlepší hodnocení, takže to tak asi má být …)

Andělé

…jé,já mám další chybu ve svém textu…odborné odpovědi…né odporné.
Jinak ať je to jak chce,já děkuji led za otázku,díky níž vím,že někdo pdf nerozbalí a budu si to už pamatovat.

led

Adele, v tejto otázke neriešime izvez, ale problém, ktorý tu nastolila:
„Aby príspevky a odkazy boli prístupné všetkým, bez rozdielu“
Priznám, že ani ja som si neuvedomila, problém s pdf, doc, jpg,video a podobne. Je pravda, že sú ľudia. čo môžu a ľudia, čo nemôžu.
Na druhej strane je škoda, že za celú existenciu tejto stránku tento problém nikto nenastolil, až teraz v záplave textu (diskusie v mojom odkaze), miestami až zbytočného.

Andělé

Já vím led,máte pravdu…mě akorát mrzí,jakým způsobem ten problém izvez nastolila…
Ale díky Vaší otázce si tento problém všichni uvědomíme a můžeme ho společně vyřešit. Jsem skutečně ráda,že jste o něm napsala,je možné,že to více uživatelů nevědělo.
Je opravdu škoda,že na to admini ještě nepřišli.
Ještě jednou děkuji.

led

arygnoc, súhlasím s vami, že prostý odkaz, bez krátkeho orientačného „výcucu“, či citácie, nie je odpoveď. Naozaj ide len o akési uživateľské zjednodušenie – smerník k informácii.

arygnoc

ohľadne dotazov, na ktoré je faktografická odpoveď, nie je odkaz pod vloženým, citovaným textom na škodu.

neraz sme si tu argumentovali čo nie/je správne (nie iba jazykovo, ale i významovo) a nič sa nestalo, dokázali sa uviesť argumenty (odkazy) za i proti, niekedy pochopené/chápané rôzne. ale podstatné bolo, že sme po sebe nehádzali odkazy, ale argumenty (s odkazmi až pod nimi).

ale nie o tom, proste je položená otázka, treba na ňu odpovedať (nie odkázať niekde na nejakú „autoritu“ vo forme odkazu – a to platí i pre OPAKOVANÉ otázky spred pol storočia).

to je za prvé:

za druhé:

spomínal som vo svojeje odpovedi, že uprednostňujem >vlastné slová< odpovede.
nie nadarmo sa totiž hovorí, podľa reči poznáš človeka – mnohokrát práve jazykový/slovný prejav povie o jedincovi viac, ako ho vidieť.
a to uprednostňujem.

neprajníkom:
čo sa týka annas – má tu svoj fanklub, má tu neprajníkov, niektorí zo skalných sú na tom podobne (-iv-, ďakujem ;) ).
ale to nemení nič na tom, že jej odpovede sú proste fundované.

občas stojí za zamyslenie, prečo po vložení jej odpovede (odpovede annas) niekoľko hodín po už vloženej správnej odpovedi je práve JEJ odpoveď hodnotená viac, ale dotyčná správna odpoveď podaná skôr už nie (mám na mysli tými užívateľmi, ktorí ohodnotia neskoršiu správnu odpoveď, ale skôr podanú už nie).
to je iba také zamyslenie, nič viac, chcem tým povedať, že tí, čo skôr odpovedajú správne a nie sú ocenení ako annas, sa môžu cítiť ukrivdení na vrub annas, a asi sa aj tak cítia – táto poznámka sa vzťahuje na palčekovačov (nič v zlom) annas – uznajte správnosť i iným, po pravde, po práve, a je všetko v poriadku, nikto nebude útočiť na annas.

čo dodať – proste nie sme dokonalí, je mnoho vecí, čo nevieme, bez ohľadu na vek, vzdelanie.
skalní už poznajú niektoré moje názory, niektorým témam sa pre konfrontáciu už vyhýbam (unavuje ma argumentovať šuďom, ktorí argumentujú presvedčením, vierou, a nie logicky), ale s radosťou si prečítam odpoveď, najradšej správnu, a keď je vtipná, aktuálna, niet čo dodať, iba ju oceniť.

pekný deň a veľa správnych odpovedí,

:-Q

gagaga

ary…ale Vase fanynka jsem trosku taky :p

ja se netajim tim, ze ty odpovedi nectu … :) ..jezisimaria, ted me led i an. zabijou
( led z toho duvodu, ze ta to vubec nepochopi.., ( ja osobne neznam v zivote spravedlivejsiho cloveka jak je ona ) ..ta tu uz " setrela " i me .. :)
a an. proto, ze hned se zase nekdo ukaze a bude psat, ze ji jde jen o body ..
:)
ja to vidim tak, ze kdyby ji o ty body opravdu slo, tak by odpovidala na 30 otazek denne..denne pokladala otazku o pocasi ..( u me by mela hvezdicku jistou ) .. :))
…atd

a ten fanklub..muzu mluvit jen za sebe , tak si myslim, ze se vytvoril ( an., ted nectete ) !! ..ne diky jejim vedomostem, ale tim – tou zavisti, neprejicnosti , ponizenim , sikanou , co si tady uz prosla ..

ji to prvenstvi uz asi tezko nekdo vezme, tak bude asi porad na musce ..

ja uz moc nestiham ..jsem tu malo, ale ty palecky pro ni proste porad mam :p

:-*

me z Vas klepne..z ty cigarety ! :)

arygnoc

to nie je cigareta!
to je doutníček.

:-Q

a toto by mohla byť cigareta:

:-ó alebo :-Ó

ale keď :-*, tak je to iná. ;)

led

Toto je nefajčiarské prostredie

gagaga

:)
jeste ze jsou aryho doutnicky jen virtualni
..jestlipak existuji i elektronicke ? nebo jak se tomu rika …

arygnoc

vyskúšal som, stoja za prd.
niet nad klasiku.

led:
srry, ale ceduľku nikde nevidím, :-/°°°°°° (to sú kolečká dymu, a toto popol :-Q...... ;) )

:-Q

gagaga

:)

annas

Ad Pepa 25

Od admina:
„Pouhé vkládání odkazů našim uživatelům nepomůže. Od toho jsme poradna, aby její uživatelé měli co nejrychlejší a nejjednodušší odpověď od ostatních, nikoli museli pátrat v odkazech, které si mohou vygooglit sami.
Děkujeme za pochopení.
Admin“

„Je naprosto v pořádku používat on-line zdroje pro odpovídání na otázky. Pokud čerpáte z nějakého zdroje, uveďte tento zdroj a nechte uznání tomu, komu patří.“

annas

Co pouhé odkazy? Navíc po určité době odkaz na stránku je nefunkční.

Není vhodnější ověřit si správnost ODBORNÉ odpovědí v odkazu než nepřesné odpovědi na odborné dotazy?
Odkazy vzbuzují důvěru tazatele.

Projděte si odkazy:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-opravdu-nutne-u-kazde-otazky-vkladat-odkaz-na-zdroj-kde-si-tazatel-muze-odpoved-najit-sam

Cituji I např. iceT:
„Odkazy vkládám tehdy,pokud část textu okopíruju,aby dotyčný věděl,že jsem si to z prstu nevycucala.
Pokud odpovídám vlastními slovy a z vlastních zkušeností,zdroj neuvádím.“

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zda-se-mi-ze-mne-vice-potesi-kdyz-nekdo-odpovi-z-vlastnich-zkusenosti-a-vedomosti-nez-

atd.

anonym

Shaohao – umíš nyní rozdělat v přírodě oheň? – tedy použít technologii starou desetitisíce let? – myslím rozdělat jej třeba zápalkami (netrvám na tření dřev) – najít vhodné dřevo, zpracovat je, zapálit??
Pokud ne, možná jsi in, ale zcela jistě jsi úplně závislý/á na technologii a z mého pohledu dost neschopný/á…
😁

Mc Merkurion

co jiného,než souhlasit,co by dělaly bez mobilu,auta apod. > ano,taky si to bez nich nedovedu představit,ale ne každý tomu tempu stačí,a čundr bez ničeho,jen s přírodou,to je věc…

led

Děda Louda, aj tak sa to dá riešiť, posielam vám virtuálnu ceruzku (už zastrúhanú)
https://www.st­.fmph.uniba.sk/~ja­kubisinov1/Ca­rovnaCeruzka/fo­togaleria/Ste­tec.JPG

Děda Louda

Vřelý dík, zrovinka totiž nemůžu najít rybičku. Guma je taky fajn, nemusím škrtat a tím ušetřím tuhu.

led

Máte pravdu, niektoré zaujímavé informácie sa človek dozvie aj v „hospodě“… aj keď nie sú to práve tie, čo chce vedieť. Ale aspoň sa dozvie názor na kvalitu a cenu piva, na to akoby štamgasti riadili štát, ako by dopadol futbal, alebo hokej, ak by hrali…

Mc Merkurion

vono už to s těma hospodama neni co to bejvalo…

led

Shaohao, možno vám ušlo, že aj v súčasnej dobe mnoho, uplne kľudne môžem povedať, tisíce ľudí pracuje na zastaralých počítačoch a operačných systémov. Nie každý má možnosť si obnovovať svoj strojový park tými najnovšími výdobytkami techniky, niektorí musia aj žiť, z toho mála, čo dostanú ako „mzdu“.
Aby som nepozerala len na strednú Európu, spomínam napríklad na Nemecko, „baštu civilizácie“, kde ešte nedávno pri zvedavom nahliadnutí na monitory kancelárskych počítačov, svietiace cez okná na ulicu, som videla pozadie obľúbených systémov Windows 98 (prekvapenie aj pre mňa) až XP. To znamená, že aj oni žijú na stromoch, alebo sú len prosto šetrní a využívajú svoju techniku až do posledného dychu počítačového bitu?

arygnoc

led, môžem potvrdiť, to isté platí i pre britániu, taliansko.
nie iba v domácnostiach, ale i vo firmách často ešte beží xp (w98 – to snáď už nie :DD ).

čiastočne je to spôsobené peniazmi za nový sw – lebo to nie je (najmä vo firme) iba vymeniť wokná, ale CELÝ sw – mnoho aplikácii spokojne pradúcich pod xp w8 proste neberú (mám na mysli skladové hospodárstvo, účtovníctvo, …, v domácnostiach najmä hry).

ach jo, posra.ý ms nám iba ťahá peniažky z vrecák.

:-Q

Mc Merkurion

tady mohu jen souhlasit,názor Shaohao se mi jeví dost arogantní…