arygnoc

Ako preukazovali občania Československa svoju totožnosť pred 30. 6. 1949?

Odvtedy totiž platila vyhláška o preukazovaní totožnosti občianskym preukazom ( http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ob%C4%8D­iansky%20preu­kaz ).
Ako sa teda občania preukazovali napr. pred súdom?

Nejlepší odpověď
annas

Vznik Československé republiky si však vyžádal přesnou evidenci obyvatelstva a přesné způsoby prokazování totožnosti osob. A tak vláda okamžitě přikročila k zásadnímu řešení. Vládním nařízením č. 481/1919 Sb. byly zavedeny všeobecné občanské legitimace. Podle tohoto nařízení mohl každý občan žádat, aby mu byla vydána všeobecná občanská legitimace, jež sloužila k vnitrostátnímu prokazování totožnosti. Legitimace obsahovala kromě fotografie a ověřeného podpisu majitele a otisku palce ještě potřebná úřední data. Vydávaly jí okresní (státní policejní) úřady příslušné podle místa bydliště žadatele. Platnost legitimace nebyla časově omezena. Vládní nařízení začalo být realizováno v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od 1. května 1920 a na Slovensku a Podkarpatské Rusi od 3. listopadu 1921. První povinná legitimace byla zavedena během německé okupace 17. března 1939 nařízením říšského protektora Konstantina von Neuratha. Tento průkaz byl navržen podle podobného dokumentu s fotografií z Třetí říše a byl přezdíván kennkarta. Všeobecná občanská legitimace byla zrušena v roce 1948. A od tohoto roku se až datuje vznik dnešního občanských průkazů.

http://www.scan­zen.cz/dobove-dokumenty/pru­kazy/vseobecna-obcanska-legitimace
Doplňuji:
autáček vložil otázku, nikoliv odpověď.

V odkazu, který jsem vložila u své odpovědi, jsou další odkazy na fotografie průkazů.

Preukaz totožnosti (1944) p1
Preukaz totožnosti (1944) p2

Další odpovědi
autacek

No, zbývá jen dodat, čím se legitimovali občané samostatného fašistického slovenského štátu ?

annas

V odkazu jsou fotografie různých průkazů. Jsou řazeny chronologicky, zkuste se podívat.

http://www.burda-auction.com/cz/pi­semna-aukce-14/show/2838/