led

Ako môže neregistrovaný (na FB) čítať verejné informácie štátnych orgánov na ich FB stránk? Ďalej v nasled.texte…

Štátne a verejné organizácie majú zriadené na FB svoje stránky. Pre registrovaného na FB nie je problém si ich prečítať, prípadne využívať možnosť vzájomnej komunikácie. Ale zrada je pre neregistrovaného (dôvod neregistrácie nie je podstatný). Takýto užívateľ po zhliadnutí prvého úryvku zo stránky ho má okamžite prekrytý výzvou na registráciu, v opačnom prípade s ďalším čítaním už nemôže pokračovať. Jednoducho ho tam súkromná írskoamerická firma FB nepustí.
Týmto ale občan má porušené svoje zákonné právo na verejné informácie štátnych orgánov svojho štátu…

Teraz otázka:
Teoreticky by som si danú otázku mohla vyhľadať na stránke konkrétnej štátnej organizácie, ak tam je uverejnená, zahrabanej kdesi hlboko v štruktúre stránky. Je to akoby som sa chcela poškrabať za pravým uchom palcom na ľavej nohe.
Ak sa nechcem registrovať na FB napríklad z osobných dôvodov, ako si môžem prečítať túto verejnú informáciu?

Len prosím v odpovedi nepíšte, aby som sa registrovala na FB!

Nejlepší odpověď
DoTazatel

Trochu nechápu, protože ta tabulka na fb, která nabádá k přihlášeí nebo vytvoření účtu se dá zavřít (kliknutím na „Teď ne“) a můžete prohlížet dál. Pro jistotu jsem se zkoušel jako nepřihlášený podívat na pár politických stran na fb. Po zavření tamté tabulky si tam můžu prohlédnout snad všechno – můžu jít po hlavní stránce (temeline) dolů a prohlížet si příspěvky, můžu se podívat na informace, zobrazit fotky, spustit videa, snad všechno…

Když si chce neregistrovaný prohlížet něco na facebooku, tak u stránek to není tak omezeno (snad vůbec) jako např u skupin nabo na stránkách jiných uživatelů… A nic špatného na tom nevidím. Takovéto sociální sítě a podobné věci jsou pro uživatele, tak je pochopitelné, že ti, co uživateli nejsou, budou mít omezený přístup (na stránkách nebude možno si detailněji prohlédnout jejich účet, vidět jejich příspěvky, podívat se na fotky… tohle všechno je dost omezeno, ale na stránky tom neplatí). Proč by taky někdo chtěl využívat „služeb“ něčeho, co nechce využívat a dívat se tam na něco…

Vláda, jak píšete, může mít takovéto informace všude možně – např. i na jejím oficiálním webu. Ale nechápu, proč by na jejím webu byly informace, které člověk hledá, mnohem hůř vyhledatelné než na nějaké sociální síti jako je facebook. (To se mi nezdá).

Myslím, že porušení občanova práva na veřejné informace státních orgánů, porušeny nebyly. (Zvlášť když jsou informace dohledatelné i jinde. Krom toho to není odepření těch informací – překážkou je jen registrace, jak teda píšete a ta není nemožná. Může se registrovat kdokoli, nemá to nikdo zakázané. Navíc, jak už jsem psal, myslím, že bvy mělo stačit zavřít to upozornění – tu tabulku na registraci – a pak je možné si to prohlédat dál). Ještě je třeba říct, že na fb platí pravidla facebooku. Vláda, totiž různé politické orgány nebo strany, jsou tam registrování jen pro svou větší popularitu – facebook není něco, co musí povinně mít. Je to dobrovolné, jak pro tu stranu/orgány, tak pro uživatele (pro lidi).

U stránek není myslím žádné omezení, můžete si tam prohlédnout, co chcete, včetně videí. Jen když nejste přihlášená/re­gistrovaná, tak je to trochu nepřehlednější a ta tabulka nabádájící k přihlášení je tam pořád (dole na stránce), ale neznemožňuje, prohlížet si obsah stránek (pokud to není stránka uživatelů nebo uzavřených skupin). Stránky jako takové jsou veřejné – a jsou dostupné i pro neregistrované, popř. momentálně nepřihlášené.

Další odpovědi
annas

Našla jsem článek

„Co jsou veřejné informace na Facebooku?“

https://cs-cz.facebook.com/hel­p/203805466323736
--

Zkuste si rozkliknout odkaz.

Zadala jsem do Google – informace ministerstva zdravotnictví na FB

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&ei=SICAXrSCOb­DgkgWB1IawAw&q=in­formace+minis­terstva+zdravot­nictv%C3%AD+na+­FB&oq=informa­ce+ministerstva+zdra­votnictv%C3%AD+na+­FB&gs_lcp=CgZwc3ktY­WIQDDoECAAQR1D3rA­FYnqkCYOO-AmgAcAJ4AIABggGI­AZIPkgEENy4xMZgBA­KABAaoBB2d3cy13a­Xo&sclient=psy-ab&ved=0ahUKE­wi0xuOrxL_oAhUw­sKQKHQGqATYQ4dUD­CAo

Edison

Nejspíš proto, že jsou veřejné.

led

Ďakujem za odpovede.
DoTazatel, vstúpila som do seba a hľadala čo je chybné v mojom postupe pri čítaní. Ďakujem extra 🙂
Ako zvyčajne človek, než bude hľadať vinníka, nech sa pozrie, čo robí zle on sám.

DoTazatel

Není za co ;)

led

Edison, ešte raz samotnú otázku:
Ak sa nechcem registrovať na FB napríklad z osobných dôvodov, ako si môžem prečítať túto verejnú informáciu?