rudolf.th

Ako má prenajímateľ postupovať pri žiadosti a dotáciu nájomného?

Jedná sa o dotáciu nájomného v súvislosti s uzatvorením prevádzok v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19. Bližšie o tom sa píše tuná:

https://www.ha­velpartners.cz/stat­na-pomoc-najomcom-s-platenim-najomneho/

Spôsob realizácie je určený Vládnym návrhom č. 124:

https://www.nrsr­.sk/web/Dynamic/Do­cumentPreview­.aspx?DocID=479428

Citujem z § 13c ods. (9) bod a): … Žiadosť o dotáciu na nájomné obsahuje, ak je

  1. prenajímateľom fyzická osoba – nepodnikateľ

5. meno a priezvisko osoby oprávnenej na prístup do elektronickej schránky

Citujem z § 13c ods. (10): Žiadosť o dotáciu na nájomné sa predkladá elektronicky prostredníctvom formulára, ktorý zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle. Formulár podľa prvej vety obsahujúci podpisy prenajímateľa a nájomcu autorizované podľa osobitného predpisu38)…

  1. § 23 zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) v znení neskorších predpisov:

https://www.za­konypreludi.sk/zz/2013-305

To, čo sa tuná píše, je pre mňa úplne neznáme. Jednoducho povedané: ničomu nerozumiem, lebo doteraz som s tým, čo je tuná popísané neprišiel do styku.

Vedeli by ste mi poradiť, že ako viem vyriešiť to podanie žiadosti o tú dotáciu?

A ako sa to rieši, ak nájomnú zmluvu s nájomcom podpísali z našej strany traja prenajímatelia? Totiž sme traja prenajímatelia (súrodenci) – fyzické osoby – nepodnikatelia, ktorý spoločne vlastníme prenajaté nebytové priestory. V tomto prípade stačí, ak jeden z nás to bude vybavovať, alebo musíme to nejak spoločne riešiť (nájomca celé nájomné uhrádza na môj účet, ale ináč nie som poverený konať v mene ostatných prenajímateľov)? V tomto prípade je potrebné všetky tri podpisy autorizovať? A ako sa tá autorizácia konkrétne robí? Ja s takým niečim, ako elektronický podpis nemám žiadne skúsenosti. A tiež nie je mi jasné, že o akú elektronickú schránku sa jedná, a ako sa to aktivuje a ako sa pristupuje do tej schránky.

Nájomcov máme dvoch (máme dva samostatné nebytové priestory). Jedným z nich je právnická osoba (sro), druhá je fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia.

Odpovědi
Pepa25

Musíte vždy číst celou větu!
z §13c (10) "Formulár podľa prvej vety obsahujúci podpisy prenajímateľa a nájomcu autorizované podľa osobitného predpisu má rovnaké účinky ako dohoda medzi prenajímateľom a nájomcom o poskytnutí zľavy z nájomného podľa odseku 6 a o zrieknutí sa plnenia z dotácie na nájomné nájomcom v prospech prenajímateľa!.

Z formulace „má rovnaké účinky“ mi vychází, že nemusíte autorizované elektronické podpisy, ale je tu ještě další možnost …
Především bych sledoval web Ministerstva hospodárstva, kde by měl být zveřejněný ten formulář.

Zdroj: https://www.mhsr­.sk/top/stat-pomoze-s-najmami-dolezita-je-dohoda-prenajimatela-a-najomcu