Avatar uživatele
Zlatý

Ako je to s prísahou "záložáka", ktorý bol preradený do zálohy pred zmenou textu vojenskej prísahy

keď sa zrušila prísaha Československej socialistickej republike, ak by bol znova povolaný do zbrane? Musel by znova prisahať, alebo by táto prísaha ostala platná?

Priznám, táto kacírska myšlienka ma napadla pri čítaní otázky: http://www.odpovedi.cz/… , keď ateista prisahá na Bibliu...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Pokročilý

Podobně jako zákony platí "v platném znění", tj. včetně aktuálních novelizací, platí i vojenská přísaha i v současnosti.
Po vzniku ČR se pro občany ČR nic nezměnilo, pouze Slováci v armádě museli požádat o české občanství a do 1 měsíce složit novou aktuální přísahu. (Proto je i mylná domněnka, že se přísaha "zrušila").

ad zzzzz - podle §2 Branného zákona č.585/2004 je branná povinnost od 18 do 60 let.
http://www.zakonycr.cz/…

Text přísahy se měnil při každé změně názvu republiky (k dnešku celkem 5x - v r. 1919, 1951, 1961, 1990, 1993). Přesto věrnost vojáka trvá ke státu, jehož má občanství.
http://www.odpovedi.cz/…

§ 13 Z č. 15/1993 Sb.
(1) Služba státních občanů České republiky v Armádě Slovenské republiky se do 31. března 1993 nepovažuje za cizí vojenskou službu.
(2) Vojenská přísaha vykonaná do 31. prosince 1992 občany České republiky podle dosavadních právních předpisů se považuje za vojenskou přísahu vykonanou České republice.
(3) Vojáci uvedení v § 14 jsou povinni vykonat vojenskou přísahu do jednoho měsíce ode dne udělení občanství České re-publiky.
http://www.kozy.cz/…
http://www.acr.army.cz/…
• Přísahy příslušníků bezpečnostních sborů (např. hasičů, celníků) byly zrušeny vstupem zákona č. 361/2003 Sb. v účinnost (1. 1. 2007) a nahrazeny jednotným služebním slibem.
http://cs.wikipedia.org/…
http://www.vavyskov.cz/…
http://www.unob.cz/…

Zdroj: http://www.kvv-brno.army.cz/ht m/4_4.html

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nevím jak na Slovensku, ale u nás se záloha dělí na aktivní a neaktivní. V aktivní jsou ti co jednou za rok zajdou na pár dní na cvičení, jdou tam dobrovolně. Neaktivní záloha jsou všichni občané od ve věku 18 až 65let. (Tím věkem si přesně nejsem jistá, učila jsem se to už dávno.) Neaktivní záloha přísahu neskládá. Byla by povolána pouze pokud by byl vyhlášen válečný stav a to by na přísahy nebyl čas. Vrchní velitel ozbrojených sil, kterým je u nás prezident, povolává nejdříve armádu, poté aktivní zálohu, a nakonec neaktivní zálohu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ďakujem za odpoveď
Teoreticky je to obdoba prísahy na Bibliu.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2241
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 1008
Zlatý mosoj 686
Zlatý led 548
Zlatý gecco 534
Zlatý zzzzz 450
Zlatý marci1 440
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý JájsemRaibek 422

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.