Human

Ako je to dnes s členstvom Nového Zélandu vo vojenskom pakte ANZUS?

Zdar,
ako je to dnes s členstvom Nového Zélandu vo vojenskom pakte ANZUS? Čítal som, že po spore medzi NZ a USA sa ANZUS rozdelil na 2 vzťahy medzi NZ a Austráliou; a Austráliou a USA. Tak ako je na tom Nový Zéland? Je to stále tak rozdelené alebo sa už nejako dohodli a je to znovu troj-stranný pakt?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem informaci: Zahraničně-politická orientace – Nový Zéland

Dalším klíčovým partnerem Nového Zélandu v oblasti jsou USA

Oficiální návštěva novozélandského premiéra (červenec 2011 – ještě před novozélandskými parlamentními volbami) v USA demonstrovala překonání (úspěšné překonávání) více jak dvacetileté ochladnutí vzájemných vztahů v souvislosti s rozdílnými názory a vážnými neshodami v otázkách jaderného odzbrojování a využití jádra celkově, jakož i omezení vojenské spolupráce v důsledku amerického “vyvázání“ Nového Zélandu ze závazků z ANZUS (The Australia, New Zealand, United States Security Treaty). Obě země však vždy udržovaly intenzivní obchodní vztahy a úzce spolupracují v oblasti jižního Pacifiku a v boji proti terorismu. Z hodnocení obou stran se jednalo o úspěšnou návštěvu, kdy vzájemné vztahy se dostaly, dle hodnocení amerického ministerstva zahraničních věcí, na úroveň "the best they have been in decades“.

http://www.mzv­.cz/jnp/cz/en­cyklopedie_sta­tu/australie_a_o­ceanie/novy_ze­land/politika/zah­ranicne_politic­ka_orientace.html