Avatar uživatele
Zlatý

Aká zodpovednosť pozostalých samovraha za spôsobenú škodu samovraždou?

Dnes dávali na tv Joj Súdnu sieň - prípad vymáhania škody spôsobenej samovraždou na koľajách železničnej spoločnosti na pozostalých po samovrahovi. Ako je to v ČR?
Ako to bolo v prípade speváčky Bartošovej, vymáhala železnica za spôsobenú škodu (meškanie vlakov pre zablokovanie koľají, vyčistenie trate a lokomotívy, prípadne PN rušnovodiča následkom spôsobenej traumy). Bolo niekedy takéto vymáhanie škody uplatnené ČD, prípadne iného poškodeného? Ako je to v českom zákone?
Doplňuji:
Je takáto zodpovednosť aj v autodoprave?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vymáhat škodu lze, ale jen do výše majetku toho, co ji způsobil (dědictví). Také pokud by škodu způsobil jeden z manželů a neměli rozdělený majetek, tak ji lze vymáhat až do výše SJM.

Moc se to ale u nás nedělá. Většinou je to pro rodinu tragédie a trestat ji za to, že jeden její člen byl nemocný (deprese) a skočil pod vlak, to by bylo fakt hnusné. Často to pokryje nějaké pojištění.

V autodopravě jde škoda z povinného ručení, pokud ji způsobí cyklista, nebo chodec, pak je možné ji po nich vymáhat. Už byl ale případ, kdy někdo srazil opilého kluka/chodce a ujel od nehody, kluk naštěstí přežil, auto bylo firemní a šéf firmy na tom sraženém klukovi začal vymáhat škodu, soud mu ji nepřiznal pro rozpor s dobrými mravy, a to proto, že ten řidič co nehodu sice nezavinil, tak ujel a neposkytl mu první pomoc.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Nejsem si jist - ale domnívám se, že je to ptákovina...
;-)
Mrtvého nelze ani trestně stíhat, ani po něm vymáhat náhradu škody v občanskoprávním sporu.
Takže pokud "pozůstalí" nebyli aspoň obviněni ze spoluviny v případě dané sebevraždy, je takové vymáhání škody absurdní.
___
Napadá mne jediná varianta - sebevrah nebyl svéprávný či zletilý, pak by za jeho jednání mohli být stíháni jeho zákonní zástupci.


Avatar uživatele
Stříbrný

tady máš o tom článek:
http://www.novinky.cz/…
Doplňuji:
musí se přihlásit,ale nevymáhají...


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud si dobře vzpomínám, tak něco takového se tu v nějakém pořadu taky řešilo, ale jak se o to začala zajímat televize, tak snad ČD vycouvaly. Myslím, že by tu žalobu stejně soud smetl pro amorálnost.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

led

mowla, v jednom máte pravdu
mrtveho už nemožno stíhať, tomu to naozaj môže byť jedno
"Mrtvého nelze ani trestně stíhat, ani po něm vymáhat náhradu škody v občanskoprávním sporu."
ale na druhej strane je to v rozpore s dnešnými "odsúdeniami" v médiách bývalých, dnes už dávno mrtvych, nielen samovrahov ale i politikov i radových občanov.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Takže, ak po samovrahovi zostáva nejaký majetok, nejaká hotovosť, pozostalí z tejto hodnoty uhradia spůsobenú škodu, ale len do výšky tejto pozostalosti.
Takže nie je to ptákovina, ale krutá realita. Daný prípad v tv je teda pravdepodobný.
z odpovedí...
„My se skutečně hlásíme do dědického řízení a žádáme úhradu škod. S ohledem na to, že jde o dědické řízení, tak je zřejmé a logické, že tato škoda jde za osobou, která ji způsobila, a řeší se z majetku, který měla ona k dispozici. Pozůstalí tedy ze svého majetku takové škody nehradí. Přitom o nároku a oprávněnosti úhrady škod v rámci dědického řízení rozhodují příslušní notáři nebo soudci. Náhradu škod pak nevymáháme,”
"Vymáhat škodu lze, ale jen do výše majetku toho, co ji způsobil (dědictví). Také pokud by škodu způsobil jeden z manželů a neměli rozdělený majetek, tak ji lze vymáhat až do výše SJM. "

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2166
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.