Avatar uživatele
Human

Ak by kráľ/kráľovná napr. Spojeného kráľovstva zomrela a nemala by žiadnych potomkov, kto by sa stal jeho/jej nástupcom?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, fcoop před 3833 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fcoop

Odpoveď byla označena jako užitečná

Zcela jistě je pamatováno i na tuto eventualitu.
Např.
Když v roce 1872 zemřel bez dědice poslední havajský král Kamehameha V. z dynastie Kamehameha a před smrtí neměl následníka ani nástupce neurčil, rozhodovala o budoucím králi vláda podle královské konstituce.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

někde na wiki jsou uvedena pravidla následnictví pro VB i s (nevím jak často) aktualizovaným pořadníkem řádově 100 lidí dlouhým

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Sú dve možnosti.
1 – V teoretickom prípade, ak by Koruna ostala bez následníka, je možnosť zmeny štátneho zriadenia z Kráľovstva na Republiku – čo v reále aj v súčasnosti je – nie po právnej stránke. Už od čias Cromwela sa kráľ o moc musí deliť s zákonodarným parlamentom a exekutívou – vládou na čele s premiérom.
2 – Po zániku rodovej línie, by nastala voľba nového kráľovského rodu a kráľa najvyšším šlachtickým orgánom – snemovnou lordov.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Já myslím, že by Británii musela stihnout nějaká obrovská katastrofa, aby ze tří přímých dědiců nezbyl ani jeden.
Ale pro zajímavost, linie následnictví, zde: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Li­nie_n%C3%A1sled­nictv%C3%AD_brit­sk%C3%A9ho_tr%C5%AF­nu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Královna měla strýce, který abdikoval a nestal se králem kvůli osobním důvodům, dále měla sestru. Takže nejdřív by se hledali dědicové s nárokem na trůn v těchto větvích rodu Windsorů. Na ostatní možnosti určitě pamatují britské zákony.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek