Peta91

ahoj, vůbec si nevím s tímhle příkladem rady: je-li cosx=3/4, pak číslo cos2× je rovno číslu – výsledek mý být 1/8.

pomocí jednotkové kružnice zjistím, kde zhruba to je, ale přesně to opravdu nespočítám, a to kreslení není přesné, navíc když jedna z možností je hodně blízko 1/8…
nemohu používat ani kalkulačku, ani tabulky, potřebuji to k přijímačkám. Děkuji za odpověď.

Odpovědi
mosoj

Existuje vztah:
cos 2× = (cosx na druhou) – (sinx na druhou)=
1 – (2sinx na druhou) =
= (2cosx nadruhou)-1

Takže z hlavy nebo písemně si vynásobíš jen to 0,75 na druhou.

2 x (0,75 × 0,75) – 1 = (2 × 0,5625) – 1 =
1,125 – 1 = 0,125 = cos 2× = 1/8