Saliii

Ahoj,víte prosím rovnice kyselých dešťů s použitím oxidů dusíku?Vím je jen s oxidy síry.Používá se zápis oxidy dusíku?

Ahoj, znáte prosím někdo rovnice kyselých dešťů s použitím oxidů dusíku? Vím je jen s oxidy síry. Používá se zápis právě s oxidy dusíku? Děkuji.

Odpovědi
Emefej

Oxidy dusíku mají vliv zejména na vznik přízemního ozónu. Jejich vliv na vznik kyselých dešťů je pouze velice okrajový, téměř zanedbatelný. Oxid dusný je zároveň významným skleníkovým plynem, což je z hlediska ekologie závažnější problém než případný vznik kyseleho deště.

arygnoc

oxidy dusíka sú na vzduchu nestabilné zlúčeniny, ktoré sa rozpadajú za vzniku čpavku alebo kyselín dusíka, prípadne pri absencii kyslíka na kyanidy.

oxidy dusíka v atmosfére (ktorého je v nej 78%) vznikajú napr pri bleskoch (oxid dusný, N2O), ktorého reakciou so vzdušnou vlhkosťou vzniká kyselina dusičná ako súčasť kyslých dažďov:

Vznik kyseliny v atmosfére prebieha reakciou OH s oxidom dusičitým:

NO2 + OH·+ M → HNO3 + M