Illines

Ahoj,jak to bylo s nasi Ceskou vlasti v dobe kralovstvi?

Ctu casto o tom v historickych knihach,ale kdyz mluvim s cizincema,tak to slysim obracene,co oni se ucili?Jde vetsinou o uzemi nasi zame,ale podle cizincu to bylo jejich?Tak jak se dopatrat?

Nejlepší odpověď
annas

Právě před 800 lety – 26. září 1212 – byla vydána listina, jež vstoupila do našich dějin po názvem Zlatá Bulla sicilská. Byla opravdu zlatá. Zaručovala českým králům jejich dědičné právo na královský titul a České králoství jako takové.
Listina římského krále a císaře Fridricha II., kterou v Basileji dne 26. září 1212 stvrzuje Přemyslu I. a jeho nástupcům královský titul a stanoví práva a povinnosti českých panovníků.

Zlatá bula sicilská (z lat. Bulla Aurea Siciliæ) je soubor tří navzájem provázaných listin, jejichž význam v dějinách českého státu procházel významnými proměnami. Přemyslu Otakarovi I. ji 26. září 1212 vydal v Basileji budoucí římský král Fridrich II. jako odměnu za podporu, již mu Přemysl poskytl v boji o říšskou královskou korunu. Název listiny, resp. listin, je odvozen od pečeti, která je k dokumentu přivěšena. Fridrich II. jako král Sicílie disponoval tehdy pouze pečetí tohoto království. Říšskými insigniemi a tím i říšským typářem Fridrich II. na své vlastně první cestě do říše ještě nedisponoval.

Povinností českého panovníka byla účast na říššských sněmech konajících se v blízkosti českých hranic.

Někteří současní badatelé se na druhou stranu kloní k názoru, že význam Zlaté buly sicilské byl nadhodnocen v 19. století, kdy sloužila jako právní doklad o historickém nároku českého národa na vlastní státnost. Odtud byla tato interpretace přenesena do učebnic a do veřejného povědomí.

Přitom stejně důležitými listinami mohla být potvrzení darování královské hodnosti Filipem Švábským a Otou IV. Brunšvickým, která se ovšem nedochovala. Důvody pro budování důležitosti Zlaté buly sicilské byly údajně její majestátní vzhled a důležité místo, které jí ve své panovnické koncepci určil Karel IV., který se tak snažil navázat na starší domácí přemyslovskou tradici.

Jedině seznámit s historiií, např. i s uvedeným dokumentem.

http://www.k213­.cz/Dedicne-Kralovstvi-ceske

Ukázat historické mapy zemí Koruny české, z nichž je vidět, kde byly hranice.

http://www.sta­remapy.cz/antos/cechy­.html

Další odpovědi
anonym

Illines, to není jednoduché říct. V průběhu staletí, kdy Čechy byly knížectvím, královstvím aj., se hranice měnily a posouvaly. Nebyli jsme národ dobyvatelů, tak si naši panovníci vypomáhali výhodnými sňatky a politikou. Myslíš si, že se snad vladci ženili jen pro svou radost a z lásky? Většinou to byly dlouho do předu důkladně promýšlené svazky, které měly za účel zemi sjednotit, upevnit vládu a moc panovníka.
Pravdu mohou mít tedy obě strany. Je třeba dohodnout se na období, ve kterém se budete o něčem domlouvat. No, a v neposlední řadě je tu ještě ta skutečnost, že každý člověk zapomíná a po pár letech ukončení školní docházky si nemusí zcela přesně pamatovat historická území států a království.