Avatar uživatele
Bronzový

Ahoj,jak to bylo s nasi Ceskou vlasti v dobe kralovstvi?

Ctu casto o tom v historickych knihach,ale kdyz mluvim s cizincema,tak to slysim obracene,co oni se ucili?Jde vetsinou o uzemi nasi zame,ale podle cizincu to bylo jejich?Tak jak se dopatrat?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Právě před 800 lety - 26. září 1212 - byla vydána listina, jež vstoupila do našich dějin po názvem Zlatá Bulla sicilská. Byla opravdu zlatá. Zaručovala českým králům jejich dědičné právo na královský titul a České králoství jako takové.
Listina římského krále a císaře Fridricha II., kterou v Basileji dne 26. září 1212 stvrzuje Přemyslu I. a jeho nástupcům královský titul a stanoví práva a povinnosti českých panovníků.

Zlatá bula sicilská (z lat. Bulla Aurea Siciliæ) je soubor tří navzájem provázaných listin, jejichž význam v dějinách českého státu procházel významnými proměnami. Přemyslu Otakarovi I. ji 26. září 1212 vydal v Basileji budoucí římský král Fridrich II. jako odměnu za podporu, již mu Přemysl poskytl v boji o říšskou královskou korunu. Název listiny, resp. listin, je odvozen od pečeti, která je k dokumentu přivěšena. Fridrich II. jako král Sicílie disponoval tehdy pouze pečetí tohoto království. Říšskými insigniemi a tím i říšským typářem Fridrich II. na své vlastně první cestě do říše ještě nedisponoval.

Povinností českého panovníka byla účast na říššských sněmech konajících se v blízkosti českých hranic.

Někteří současní badatelé se na druhou stranu kloní k názoru, že význam Zlaté buly sicilské byl nadhodnocen v 19. století, kdy sloužila jako právní doklad o historickém nároku českého národa na vlastní státnost. Odtud byla tato interpretace přenesena do učebnic a do veřejného povědomí.

Přitom stejně důležitými listinami mohla být potvrzení darování královské hodnosti Filipem Švábským a Otou IV. Brunšvickým, která se ovšem nedochovala. Důvody pro budování důležitosti Zlaté buly sicilské byly údajně její majestátní vzhled a důležité místo, které jí ve své panovnické koncepci určil Karel IV., který se tak snažil navázat na starší domácí přemyslovskou tradici.

Jedině seznámit s historiií, např. i s uvedeným dokumentem.

http://www.k213.cz/…

Ukázat historické mapy zemí Koruny české, z nichž je vidět, kde byly hranice.

http://www.staremapy.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Illines, to není jednoduché říct. V průběhu staletí, kdy Čechy byly knížectvím, královstvím aj., se hranice měnily a posouvaly. Nebyli jsme národ dobyvatelů, tak si naši panovníci vypomáhali výhodnými sňatky a politikou. Myslíš si, že se snad vladci ženili jen pro svou radost a z lásky? Většinou to byly dlouho do předu důkladně promýšlené svazky, které měly za účel zemi sjednotit, upevnit vládu a moc panovníka.
Pravdu mohou mít tedy obě strany. Je třeba dohodnout se na období, ve kterém se budete o něčem domlouvat. No, a v neposlední řadě je tu ještě ta skutečnost, že každý člověk zapomíná a po pár letech ukončení školní docházky si nemusí zcela přesně pamatovat historická území států a království.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.