Weny

Poradíte, jak si mám zažádat o vymazání z rejstříku trestů?

Od mého propuštění z výkonu trestu odnětí svobody uběhlo uz 7 let a stále ještě mám trest vedeny v rejstříku trestu a dost mi to znemožňuje nalezeni nového zaměstnání
Jde to i elektronickou poštou Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
Lamalam

Žádost se podává písemně k okresnímu soudu podle bydliště. Ne tedy k soudu, který tě odsoudil.

Další odpovědi
Kepler

Záleží na délce trestu. Soud zahladí odsouzení u trestu odnětí svobody převyšujícímu 5 let po 10 letech řádného života, u trestu převyšujícímu 1 rok po 5 letech řádného života a u nižšího trestu po 3 letech. (viz podrobněji trestní zákon § 69. Jestli to jde i elektronickou poštou nevím, ale dost o tom pochybuju. Nejlepší bude zeptat se na to u příslušného sou­du.

Zdroj: http://www.prav­nik.org/forum­s/topic/vymaza­ni-rejstriku-trestu/

meTTax

Dobrý den, aktuální lhůty pro zahlazení odsouzení jsou následovné (dle zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník – nepoužívat starý trestní zákon.):
(1) Soud zahladí odsouzení, vedl-li odsouzený po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu řádný život nepřetržitě po dobu nejméně

  1. patnácti let, jde-li o odsouzení k výjimečnému trestu,
  2. deseti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu pět let,
  3. pěti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu jeden rok,
  4. tří let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nepřevyšujícímu jeden rok nebo k trestu vyhoštění,
  5. jednoho roku, jde-li o odsouzení k trestu domácího vězení, k trestu propadnutí majetku, k trestu propadnutí věci, k trestu zákazu pobytu, k trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce nebo k peněžitému trestu za úmyslný trestný čin.

Ještě dodám, že dle § 83 odst. 4 výše uved. zák., se na pachatele, který byl podmíněně odsouzen k trestu odnětí svobody a zároveň vysloví-li soud, že se pachatel ve zkušební lhůtě osvědčil, pak se na pachatele ihned po usnesení o osvědčení se na pachatele hledí jako by nebyl odsouzen. Tudíž bez lhůty.

Cenobita

To je systém České republiky, za jeden čin potrestat jednou, pak potrestat doživotně. Bohužel nevím, některé se zahlazují po uplynutí určité doby automaticky, možná na některé platí i amnestie.