rigormortis

adekvátní zásah

Pokud přijedu někam na místo, kde zrovna člověk co vypadá jako policista brutálnějším způsobem někoho pacifikuje (dotyčný volá o pomoc), mohu zakročit proti policistovi nějakým legálním způsobem?
Tzn. mohu policistu napadnout ve snaze ochránit dotyčného?

Odpovědi
anonym

Ne – pokud je to opravdu policista, šlo by o napadení veřejného činitele. A ´uprostřed´ zásahu bych policajta ani nežádal o průkaz. 😉 Určitým vodítkem ti může být, že hlídky policie jsou málokdy jednočlenné.
Ale můžeš zavolat na 156 nebo 158 (podle toho, zda je ten policista státní či obecní) a zeptat se, zda PČR nebo MP v dané lokalitě provádí nějaký zásah – případně zavolat skutečnou policii.

arygnoc

treba „zákrok“ zdokumentovať natočením na mobilný telefón, najlepšie tak, aby bolo vidieť i do tváre dotyčného policajta, resp. jeho identifikačné čís­lo.

kópiu stačí poslať do ktorejkoľvek komerčnej TV a na ministerstvo vnútra e-mailom.
pokiaľ chcete ostať v anonymite, najlepšie napr. z knižnice a z účelovo jednorázovo založeným e-malom.

bohužiaľ, postihnutému to práve v tom momente nepomôže, riskujete, že budete „spacifikovaný“ sám, prípadne môžete byť i stíhaný (útok ne verejného činiteľa, marenie výkonu, prípadne i spolupáchateľstvo [ak bol dotyčný skutočne nejaký páchateľ]).

takže – iba dokumentovať.

Andre5000

Obecně platí, že plést se policii do zásahu je naprostá hloupost, protože náhodný kolemjdoucí nemůže vědět, proti komu ta policie zasahuje, a volat o pomoc může kdejaký lump. Pokud se zásah zdá nepřiměřený, jak tady píšou kolegové – zdokumentovat nebo zavolat „další“ policii, stížnost na nepřiměřený služební zákrok policie lze poslat i na Generální inspekci bezpečnostních sbo­rů.