annas

„Abych běh zrychlil kroku svého, času uspořil, koupil jsem si stroj,“ J. K. o objevu praotce bicyklu. Využíváte kolo?

Tato slova zahrnul básník J. Kollár v 1. třetině 19.st. do I. zpěvu své Slávy dcery.

První tzv. Laufmaschine aneb běhací stroj, předchůdce jízdních kol, vymyslel Karl Drais (1785–1851) v době hladomoru, který propukl po výbuchu sopky Tambora v r. 1815. V Evropě nastala katastrofická neúroda, byl nedostatek potravin, a proto lidé byli donuceni zabíjet koně, tehdejší nejrozšířenější dopravní prostředek.

Drais nabídl běhací stroj jako náhradu za koně, především pro poslíčky a pošťáky, kteří cestu pak zvládli 3× rychleji než pěšky.

Myšlenka jízdního kola a jeho zdokonalení žily dál….

Podle přílohy Víkend MF DNES z 22/4 2019l Autorka Marie Homolová

Zájemci o historii jízdního kola se mohou dovědět víc v odkazu

http://www.spstr­.pilsedu.cz/o­sobnistranky/jo­sef_gruber/clan­ky/drais.pdf

1. Myslíte, že dnešní cyklistika se dá jako součást životního stylu zařadit do cyklistické kultury?

  1. „Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce,“ napsall Jan Werich

https://kazdy­denscitatem.cz/ci­taty-o-zivote/zivot-je-jako-jizda-na-kole-chcete-li/

  1. „Jazdi tak veľa alebo málo, dlho alebo krátko podľa toho ako sa cítiš. Ale jazdi,“ řek Eddy Merckx

http://jurajcy­klista.blogspot­.com/2015/11/ed­dy-merckx.html

2. Není podle vyjádření Marie Šířkové život jako jízda na kole?

„Pokaždé, když spadnete, naskočíte a jedete dál. A případné rozbité koleno? To je jen připomenutí, že jsme dělali něco špatně. Unikátní dar pochopení a poznání nám byl dán všem, tak ho využijme!
Důležité je poznat, kde jsme udělali chybu a co je třeba udělat jinak – nově“.

https://www.e­zoportal.cz/zi­vot-je-jako-jizda-na-kole/

3. Jan Sobotka: „Je kolo dokonalejší než automobil, protože je ekologičtější od svého prvního prototypu“? " Ale i nejzavilejší odpůrce automobilismu musí připustit, že k milování je auto příhodnější než sebelepší kolo?"

https://books­.google.cz/bo­oks?id=uq5wjLH­8DtkC&pg=PA97&lpg=PA97&d­q=aforismy+o+ko­le&source=bl&ot­s=23PYWpDBJn&sig=AC­fU3U3i-1mAPx3i0C3Y1I­urZRpMmXLgGw&h­l=cs&sa=X&ved=2a­hUKEwjTxpy7397hA­hUl4aYKHfBRCKg4ChDo­ATACegQICRAB#v=o­nepage&q=aforis­my%20o%20kole&f=fal­se

Obrázek https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/04/02/10/25/high-wheel-bicycle-303797_960_720.p

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, dá se tak zařadit, ale pouze pro jistou skupinu, Ne všichni jsou cyklisté, ale pro spoustu skupin , rodin i jednotlivců, vzniká opravdu i jistá cyklistická kultura a osobitý životní styl na cyklistice právě založený.
b/ S panem Werichem nutno souhlasit a i cyklistika jisté skupině přináší plné uspokojení ve všech směrech a všech pocitech.
2. S trochou nadsázky to tak lze hodnotit. Nepoužíval bych však zde termín cyklistika, ale spíše učení se jízdy na kole. Stejně jak jezdit na kole, většinou v dětském věku, se musíme učit i žít a poučit se z případných nezdarů.
3. Asi to tak nějak je, ale dovedu si představit některé jedince, kterým automobil nic neříká ale jeho vymazlený velocipéd mu to dokonale nahradí.

Další odpovědi
Kepler

Ó ano, vlastním dokonce bicykly dva. Jeden značky Eska, stáří 50 let, stále dobře sloužící. Tehdy uměli vyrábět kola, panečku! Pak ještě jeden opatřený motůrkem z Babetty, zatím zvaný Babetta light, či Babča, který však brzy opatřím logem slavné firmy Harley Davidson, upraveným na Harley Babetson.
Ano, považuji cyklistiku za zdravou součást životního stylu. Občas spadneme, občas musíme něco opravit. Je to jako v životě samém, hlavně že jedeme dál.
Na kole sice nemůžeme souložit, ale zkuste v autě jezdit téměř zadarmo a naklánět se do zatáčky!

quentos

Ze zdravotních důvodů na kole jezdit nemůžu (mám problém s rovnováhou, jakmile nestojím nohama pevně na zemi; o to více chodím pěšky, kdekoli je to jen možné), ale i tak si myslím, že lze na všechny tři podotázky odpovědět kladně.

Roman71

Protože jsem téměř celé dětství na něčem jezdil, pořídil jsem si nedávno koloběžku pro dospěláky. Vřele doporučuji. Tak, jako na koloběžce, si na kole do těla nedáte. Kdo má problém s rovnováhou, koloběžka je ideální řešení i pro začínající dětské cyklisty 🙂

..samozřejmě tady nechci nikomu rozmlouvat kolo 😁

EKSOT123

Z pohledu historie lidstva jistě velice milý vynález. Jeden náš obecní šprýmař říkával: „Poslouchej, co to támhhe ten ptáček zpívá – Nechcešchodit nechceš chodit – kupsikolo kupsikolo – nemášpeníze nemášpeníze – víííď víííď víííď?!“
My, ač v hodně zapadlé vísce, jsme vydrželi bez auta skoro 20 let. Vzpomínám, že v 98 jsem během 1 roku najezdil 13 000 km na kole. Ale ono to taky není úplně zadarmo – údržba kola, krádeže,…
Myslím by ropa vydržela jednou tak dlouho, kdyby se víc jezdilo na kole a hr. dopravou. Ale dnes je uspěchaná doba, jakýsi začarovaný kolotoč, se sporným výsledkem.
A mě se tenkrát rozlezl nějaký neřád po těle z přechozené chřipky – kolo ted už jen na vyjížďky. Snad elektrokolo.
Cyklistika většinou prospívá zdraví, psychické odolnosti, skromnosti, člověk má lepší kontakt s krajinou než v autě,…