„A ta kačka blátotlačka.“ Kdo je blátotlačka? To tlačí bláto?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o starou lidovou píseň, z kačky, která bláto tlačí, tlačká, se stalo časem podstatné jméno, tedy bláto tlačka.

Tao píseň slouží i při výuce rétoriky, děti by měly jedním dechem vyslovit jeden verš.

Rýmy jsou tvořeny úmyslně, aby se snáze verše zapamatovalay.

Ale je třeba si uvědomit význam slov

Tlačkati = sloveso má dva významy.

1. Význam slovesa tlačkat v češtině v PSJC = "nářeční výraz (o kachně) při lovení potravy vydávat zobákem pleskavý zvuk.

Něktrý druhy kachen hledají potravu v bahně, žvachtají, šlapou v blátě a vydávají pleskavý zvuk.

„V blátě u břehu rozložila se hejna dřímajících kaček.“ Rais.
Když kačky dřímaly, nemohly vydávat pleskavý zvuk.

2. tlačkati = slovenský výraz pro tlačiti , když kachny leží v blátě, jistým způsobem je tlačí. Původ uvádí V. Machek v Etymologcikém slovníku.,

Verši je zřejmě možné rozumět tak, že kačka leží v blátě, podřimuje, tedy bláto stlačuje, tlačká je.

Nebo kačka žvachtá, zobákem loví v blátě, tedy vydává pleskavé zvuky, když potravu najde a v zobáku ji stlačuje.

Může dělat obě činnoti zajednou – tlačkat bláto a při tom tlačkat zobákem a vydávat zvuk.

Totiž tato píseň má slovenský původ – vznikla kdysi v Uhrách.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=Ak0AAA­AAcAAJ&pg=PA50&l­pg=PA50&dq=ka%C4%8Dka+bl­%C3%A1to+tla%C4%8Dk%C3%A­1&source=bl&ot­s=NZQVInc-ca&sig=bfnI2e­H9fMlZpESOzZyD­vZyeyAM&hl=cs&sa=­X&ved=0ahUKEwi­by5-E1sPbAhVBZFAK­HR9eCCAQ6AEIe­zAO#v=onepage&q=ka%C4%8­Dka%20bl%C3%A1to%20tla%C­4%8Dk%C3%A1&f=fal­se

Další odpovědi
autacek

A já si vždycky myslel, že je to sloveso. „A ta kačka bláto tlačká“

No a pak jsem se asi mylně domníval, že to není od toho, že by dupala ve blátě,
ale že tlačká bláto v zobáku, aby v něm našla potravu.

„Kachny žerou jinak než kuřata nebo krůťata. Velkým plochým zobákem přizpůsobeným pro hledání potravy v bahně na okraji vodních nádrží krmivo lopatovitě nabírají“
http://www.chov­zvirat.cz/cla­nek/738-krmeni-kachen/

Drap

Ano, kačena díky svým plovacím blánám při chůzi tlačí bláto.