irij

A kolik lidí nepřežilo řádění komunistů?

Někdy mi připadá, že se slučují dvě věci. Komunismus je stejný(případně horší) jako fašismus a kolik lidí to vlastně odneslo životem. Vím ,co byl schopen komunismus, ale také si pamatuji, jak moje bobička líčila hrůzu všech lidí z Němců za okupace.
Doplňuji:
Opravdu, Stalin byl zrůda a co prováděl bylo neomluvitelné. Též zabíjení vlasních lidí je určitě horší, než zabíjení nepřátel ve válce. Ale přesto. Rád bych porovnal čísla a měl argument až mi zas někdo třicetiletý bude rozšiřovat obzory a tvrdit , že za komoušů u nás zahynulo daleko více lidí,než za okupace.

Nejlepší odpověď
anonym

Ani Stalin,ani Hitler nevytloukli tolik lidí osobně. To není prokrista obhajoba. Co mně přijde jako strašidelné,to je nepopiratelný fakt,že lidé,obecně, jsou lehce zmanipulovatel­ní,ochotně uvěří čemukoli a jsou schopni provádět věci,které jakoby nebyly z tohoto vesmíru.Navíc jsou opravdu přesvědčeni,že dělají správnou věc.A dělají to s nadšením.
Uvádět příklady – to snad ani ne.

Další odpovědi
mosoj

Právě že to říkají lidé, kteří nezažili jedno načež to druhé o kterém mluví vaše babička. Ale je to v dnešní době „IN“. Hlavně že se pláci plác.

Terryle

No jde o to, jak se to počítá. Ale tuším, že když se srovná, kolik lidí zlikvidoval jenom Stalin a kolik zabila 2. světová válka, tak to Stalin vyhrává. Ten člověk byl zrůda největšího kalibru. U nás čísla nevím, ale tipla bych, že víc obětí měl nacismus. U nás se přece jen tak masově neodvlíkali lidi do gulagů, nepřesidlovaly se národy a nebyly uměle vyvolaný hladomory.

Ale přece jenom – za války to asi je něco jinýho, tam padali především nepřátelé nebo „nepřátelé“. A strach z toho, kdo válku rozpoutal, je naprosto přirozenej.
Ale masově likvidovat vlastní lidi, jako to dělal komunismus, to mi přijde ještě jako vyšší stupeň zvrhlosti… :o/ On komunismus byl vlastně svým způsobem taky válka – jenže ne konflikt národů, ale názorů. Aspoň ten nejbrutálnější.
Doplňuji:
Ono to s tím počtem obětí může bejt dost problematický. Za války to máte relativně v pohodě – Němci byli puntičkáři a vedli si perfektní archivy, takže se dá zjistit, kdo nepřežil koncentrák a kdo byl popravenej.

Kdežto u komunismu je to těžší – koho chcete počítat za oběť komunismu? Jenom odsouzený k smrti, lidi, co umřeli ve vězení a ty, co postříleli na hranicích? Nebo i ty, kteří šli na uran a za roky po propuštění umřeli na rakovinu ze záření? Nebo i ty, kterým režim zničil normální život, na kterej byli zvyklí, a pomalu se utrápili? A co kluci, kteří na vojně chytali takovou buzeraci, že se zabili? :o/ Tohle spočítat asi bude dost problém.

ten který je

Těžko o tom mluvit když to někdo nezažil.Totéž platí o prusko-rakouské válce,éře Napoleona Bonaparteho,sed­mileté válce nebo bitvě na Bílé hoře.Kdo z vás tu bitvu zažil?Hlavně že mladí historici o ní mluví jako by tam stáli…;-)

led

Dobrý sudca-historik najprv preštuduje názory zúčastnených strán, svedkov, dokumentáciu, vplyv doby a až potom vyriekne ortiel.
Zatiaľ je všetko v štádiu vyšetrovania…

dudu

počet obětí Komunismu se odhaduje na 90–120 mil.