annas

„A kdy konečmě splynem s rajským plynem a nezahynem?“

Jak chápete slova písně autora Karla Vepřka?

Setkali jste se někdy (někde) s rajským plynem?

Od kdy a kde všude se používá?

Nejlepší odpověď
ratava

Autora a i text neznám, tak snad se nebudu až tolik mýlit, chápu-li text jako dotaz (touhu), kdy se (někdo, kdolikov) dostane do Ráje…

rajský plyn- jako metafora na vzduch v Ráji, v soulistosti s pojmenováním rajský plyn mě napadá přirovnání, že v Ráji nás nic nebolí, žije se „tam“ bez problémů, starostí, je to místo jakési blaženosti… stejně tak při anestezii

nezahynem- ona „křesťanská“ nesmrtelnost duše

V rámci definice Ráje, jako jakéhosi „spravedlivého místa“, může jít i o touhu po Ráji na zemi- v případě myšlení si, že něčí život byl doposud nespravedlivý, s vírou v lepší, spravedlivější budoucnost…

ale jen odhaduji

další článek o rp:
http://www.mes­sergroup.com/cz/Tis­k/O_rajskem_ply­nu/Technicky_ty­denik.pdf
První zmínka o rajském plynu, který pro lékaře a nemocné znamenal velkou úlevu v procesu operace, sahá do roku 1696, kdy se jím zabýval anglický chemik a fyzik John Mayowy… První výroba v České republice byla zahájena v Moravských chemických závodech v Ostravě. V roce 1931 po zahájení výroby dusíkatých hnojiv byl k dispozici dusičnan amonný, jako polotovar pro výrobu dusíkatých hnojiv a výchozí surovinu pro pozdější výrobu rajského plynu…

a ve filmu třeba zde http://www.csfd­.cz/film/74401-leave-em-laughing/

Další odpovědi
anonym

Účinky na lidské zdraví

Vdechován působí nejprve stavy veselosti (odtud název rajský plyn) nebo hysterie, při vyšších dávkách útlum až anestetický spánek. Dlouhodobé nebo intenzivní vdechování však může vést k zástavě dýchání, nebo přílišnému útlumu srdeční činnosti, případně až k zástavě srdce, v obou případech s následkem smrti. Proto je velmi nebezpečné jeho případné zneužití čicháním jako drogy.

Využití :

Southworth & Hawes: Opětovné uzákonění používání rajského plynu v praxi, 16. října 1846, daguerrotypie

V medicíně se dříve používal ve směsi s kyslíkem (85 % N2O + 15 % O2) jako anestetikum ke krátkodobým narkózám; dnes aplikován dávkovacím zařízením (např. Entonox) zajišťujícím bezpečnost se může používat v porodnictví nebo ve stomatologii.
Používá se jako hnací plyn v bombičkách na přípravu šlehačky (v Evropské unii pod kódem přídatné látky E 942).
V raketových motorech, zejména hybridních, slouží jako oxidační činidlo.
V některých případech (dragstery) se vstřikuje do spalovacích motorů pro zvýšení výkonu, protože jeho rozkladem se získá více kyslíku než ze vzduchu. Také ho z tohoto důvodu používají nelegální závodníci.
Ze stejných důvodů se využívá v analytické chemii v metodě atomové absorpční spektrometrie (AAS) jako oxidační plyn při spalování ethynu namísto vzduchu. Je tak možno dosáhnout plamene o teplotě téměř 3000 °C a analyzovat tak prvky s velmi stabilními oxidy, např. hliník nebo titan.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­xid_dusn%C3%BD

johana 56

Nadechnu se,chvíli počítám.Potom sladce usnu,nic necítím ani nevnímám.
Swtkala jsem se s ním při anestezii před operací.
Ve zdravotnictví dobrý pomocník při různých zákrocích, životu nebezpečný jako droga.

OXID DUSNÝ, „RAJSKÝ PLYN“
Plyn, který má četná využití v lékařství a zubní péči, zejména jako anestetikum a pro snadný úvod do narkózy. Inhalování tohoto plynu za jiným než lékařským účelem je staré téměř 200 let. Při takovém použití je typicky vdechován vysoce koncentrovaný po krátkou dobu jednoho až čtyřech vdechů. Může být vdechován z balónků, které se předtím naplní z tlakové nádoby nebo přímo z malých bombiček používaných k pohonu šlehačů. Účinek je nejsilnější mezi 15. a 30. vteřinami po vdechnutí, „povznesený“ pocit trvá 2 až 3 minuty a subjektivně zcela mizí do pěti minut. Na rozdíl od inhalace různých těkavých látek by oxid dusný neměl způsobit výraznější útlum dechu a srdeční činnosti, případně bezvědomí s rizikem udušení – což je při užití těkavých látek poměrně časté. Ukazuje se, že existují dlouhodobé účinky chronického užívání oxidu dusného, zahrnující nervové poškození a poruchu tvorby krvinek, zřejmě v souvislosti s přítomným deficitem vitaminu B12. Dlouhodobější inhalace této drogy zhoršuje psychomotorické funkce, kognitivní funkce, učení a paměť. Výzkumy poukazují na to, že dokonce i inhalování po krátký časový úsek může způsobit krátkodobé narušení psychomotorické výkonnosti, učení a paměti, ačkoliv důležitost těchto nálezů z dlouhodobého hlediska je nejistá.

drogy-info.cz/index­.php/publikace/glo­sar_pojmu/o/o­xid_dusny_raj­sky_plyn

Doplňuji:

drogy- info. cz/index. php/publikace/glo­sar_pojmu/o/o xid_d­usny_rajsky_plyn

cochee

Rajský plyn, oxid dusný N₂O, se v současnosti používá jako hnací plyn pro šlehačkové výrobníky. Je prodáván v podobných bombičkách jako CO₂, jen s jinými uzávěry, množství v jedné bombičce cca 8g.

Zdroj: http://www.sifos-obchod.cz/bombicky-n2o-slehackove/

Drap

Další krajskému plynu :
úlevu od krutých zážitků mohli lidé mít už o sto let dříve. Oxid dusný, neboli rajský plyn poprvé pozoroval ke konci 17. století John Mayow a později i Joseph Priestley. Ještě dál zašel Humphry Davy, který stanovil složení rajského plynu a testoval ho na sobě a svých přátelích. Když objevil jeho narkotické účinky, pokusil se je demonstrovat při operaci zubu. Jenomže dávka, kterou v roce 1845 odměřil, byla malá a pacient stejně naříkal bolestí. A tak byl anestetický účinek ignorován.

briketka10

Jednou mě uspávali rajským plynem při operaci
slepáku to mi dali tu masku a dost to páchlo
dodnes si to pamatuju bylo to sice dávno, ale
ten pušinec se nezapomíná : /

ale odkdy se používá to nevím a
ta slova jistě chápeš Ty nejlíp 😁

johana 56

Olouvám se, odkaz odesílám modrý,ale bohužel..

annas

Také se mně občas stane. Ale informací je dost. našla jsem podle slov textu.

http://www.drogy-info.cz/index­.php/publikace/glo­sar_pojmu/o/o­xid_dusny_raj­sky_plyn

johana 56

Moc děkuji,ještě Vám u vlastní otázky přidávám práci DDD.Před doplněním vyhledala stránku znovu a stejný výsledek-(