Heřman

3D brýle a jejich funkce

Dobrý den. Chci se zeptat jak že když si nasadím 3D brýle tak co se stane že vidím 3D a né normálné jako 2D a prostě normálně bez blejlí.

Nejlepší odpověď
Jarduk

Ani jedna z předchozích odpovědí není zcela správná. Velmi totiž záleží na použité 3D technologii. Dříve se používal tzv. anaglyph, což je známo jako jinak zabarvené brýle, tedy každé oko mělo obraz jinak barevně posunuto a to vyvolávalo 3D efekt. Tenhle systém je ale zastaralý a již dávno se nepoužívá.
V nynejších kinech se nyní používají aktivní a pasivní systémy. U aktivního systému jde ve zkratce o to, že projektor vysílá obraz ve snímkovací frekvenci až 144Hz. Divák má aktivní brýle, jejichž skla jsou vlastně LCD panely, které se zatmavují a zesvětlují až 72× za sekundu pro každé oko. Každé oko tedy dostává jiný obraz a jelikož se tomu děje velice rychle, mozek se domnívá, že je obraz trojrozměrný.
Pasivní systém využívá principu polarizace, poslední dobou nejvíce kruhové. Obraz je promítán přes polarizační filtr a brýle tentýž filtr obsahují také. Každé oko má ale k dispozici jiný filtr. Pravé tedy vidí snímky pro pravé oko a naopak. Opět je tedy mozek ošálen a vznikne 3D efekt. Pro více informací doporučuji digitalnikino.cz
Ještě doplním, že při sundání brýlí vidíte rozmazaný obraz z důvodu toho, že jsou vlastně na plátně obrazy 2 – pro pravé a pro levé oko a tyto obrazy snímáte okem každým. Kdyžby přišel například člověk slepý na jedno oko do kina, uvidí při použití brýlí obraz ostrý, ale jen 2D.

Další odpovědi
led

Zjednodušene
Pozeráte s malým farebným posunom. Vďaka tomu ľahšie rozoznáte hranice pohľadu každého oka.
Tak isto aj 3D film sa nakrúca dvoma kameramy s farebným posunom.
Pri pozeraní takéhoto 3D filmu s 3D okuliarmi vám signál z oka v mozgu vytvorí priestorový obraz.
skúste si prečítať:
http://www.kpt­.sk/clanky/3d­.html

KdoSiOdJinud

Pokud vím, tak „3D brýle“ mají skla z různých barev, film je také natočen tak, aby jsi jednu část viděl přes jedno sklo, a druhou část přes druhé sklo. Obě části jsou přehrávané zároveň, tudíž bez brýlí je obraz rozmazaný, ale přes brýle (filtry) vidíš každým okem jiný obraz a vzniká 3D efekt…