3 roky práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRACE a daňové přiznání

Někdo dostuduje a třeba 3 roky pracoval na dohody o provedení práce – všude vydržel nebo práce byla jenom třeba na 2 až 3 týdny.

To znamená, že nikdo za něj 3 roky neplatil sociální a zdravotní pojištění?

Jak to dotyčný dělal v březnu s daňovým přiznáním?
To musel oběhnout třeba 30 zaměstnavatelů, které za rok vystřídal, když všude byl třeba 2 týdny, aby dostal nějaké razítko?

Nejlepší odpověď
standa

Protože z odměn na základě DPP je až na výjimky odváděna tzv. SRÁŽKOVÁ DAŇ, tak už není nutné se zabývat z tohoto pohledu daňovým přiznáním.

A bohužel z těchto odměn není, v souladu se zákonem, odváděno žádné pojistné.

Razítko od zaměstnavatelů by dotyčný mohl potřebovat např. v případech, když by chtěl žádat o nějaké sociální dávky a musel by dokládat příjem od všech zaměstnavatelů za sledované období.
Doplňuji:
To Jambalaya: viz diskuze

Další odpovědi
Jambalaya

No teda Stando, ale fuj 🙂 takový blbosti.

Není pravda, že většina DPP je na srážkovou daň. Srážková daň totiž může být klidně i na HPP, pokud není podepsáno prohlášení.
Navíc i při srážkové dani je možné podepsat prohlášení dodatečně za určitých podmínek.
Již několikrát jsem zde psala, jak je srážková daň nevýhodná a to zejména pro studenty a nízkopříjmové zaměstnance.

Píšete, že „někdo dostuduje a 3 roky pracoval“, z toho mi vyplývá, že ony DPP vykonával v době studia. Pak ho tedy SP nemusí vůbec zajímat, jedná se automaticky o pojištěnou dobu a ZP hradí za studenta stát.

Vždy a všem doporučuji, aby si požádali nikoliv o „nějaké razítko“ ale o „Potvrzení o příjmech ze závislé činnosti“ u každého zaměstnavatele a to již v době, když od něj odchází, samozřejmě, pokud to nebylo na srážkovou daň.
Kromě toho, jsem se ještě nesetkala s tím, že by nějaká účtárna nechtěla potvrzení vydat třeba za rok.
Chce to jen trošku evidence, pokud nechcete platit více, než je bezpodmínečně nutné 🙂

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Jambalaya

Dobrý den Stando,

to bylo jen takové „fuj“ s úsměvem,také tam ten úsměv je 🙂, protože vaše odpovědi zejména z oblasti pracovní práva, mají hlavu a patu, narozdíl od příspěvků jiných, přímo chronických odpovídačů na vše 🙂. Tak mi ale přišlo, že jste odpovídal na něco úplně jiného, než chtěl tazatel vědět.
Upřímně řečeno tahle otázka je vůbec divoká „jak to jakási třetí osoba po celé tři roky dělala v březnu?“.
Ale já jsem možná odpověděla také mimo mísu a netušila jsem, že se vás to tolik dotkne, proto se upřímně omlouvám, už se to nestane 🙂
Trvám na tom, že většina DPP opravdu není na srážkovou daň, to jsou jen takové hodně malé a to proto, že právě u nich na výši daně tolik nesejde.

standa

Pokud vám přišlo, že odpovídám na něco jiného , tak to tak asi je, i když jsem se snažil třeba úplně o něco jiného 🙂

Ostatně od této neosobní komunikace (což je zásadní nevýho emailu) nelze ani nic jiného čekat. S korespondencí prostřednictvím emailu už mám téměř 15 letou zkušenost a už mě jen tak něco nepřekvapí…, jsem připraven na to, že mé celkem jednoznačné sdělení může být druhou stranou vykládáno mnohoznačně… a naopak 🙂

Jinak k „věci“ bych ještě podotknul, že v mé mnohaleté praxi se spíše setkávám s ´malými´ DPP s odměnami do 5.000 Kč / měsíčně, tak proto jsem usuzoval, že tyto ´malé´ DPP jsou ve většině.

A z pohledu pisatele otázky jsem si myslel, že zrovna jeho odměna byla spíše ta ´menší´ do oněch 5.000 Kč…, ale třeba se pletu.

Jambalaya

BUCH!!!, to mi spadl kámen ze srdce, že už se na mne nezlobíte 🙂.

Jen k těm DPP. Srážková daň měla veliký význam v obdobích, kdy byla progresivní daň (zcela přesný název je „progresivně mírně klouzavá daň“). Nebylo záhodno platit 32% z kdejaké blbosti a srážková daň byla velmi vyhledávána a příjmy záměrně rozepisovány po 5000 Kč na různé lidi apod. Avšak při dnešní sazbě daně 15% již tato téměř postrádá smysl, a dokonce naopak v některých případech se stala nevýhodnou. Přetrvává spíše proto, že je to jaksi zavedené, kdo tomu nerozumí, toho to vůbec nenapadne a vidina toho, že by by měl podat DP je drastická, že raději státu zaplatí i to, co nemusí 🙂

standa

Respektuji vás jako odborníka na tuto problematiku, o tom žádná 🙂

Ale napište mu, prosím, co je „fuj“ na mých odpovědích přesně ve vztahu k položené otázce.

1. z odměn na základě DPP je až na výjimky
odváděna tzv. SRÁŽKOVÁ DAŇ

2. není nutné se zabývat z TOHOTO pohledu daňovým přiznáním (myšleno z pohledu existence srážkové daně)

3. z těchto odměn není, v souladu se zákonem,
odváděno žádné pojistné.

4. Razítko by dotyčný mohl potřebovat např. v případech, když by chtěl žádat o nějaké sociální dávky a musel by dokládat příjem od všech zaměstnavatelů za sledované období.

Otázku jsem chápal tak, že dotyčný už dostudoval a dál se živil jen na DPP…

Teď když to čtu znovu, tak se otázka dá vyložit i tak, že „Někdo KDO studuje a třeba 3 roky pracoval…“, pak je to s pojištěnám samozřejmě i jinak.

Jambalaya

Tak už se na mne nezlobte 🙂

standa

🙂 já jsem se zrovna na Vás vůbec nikdy nezlobil a nejspíš ani nikdy zlobit nebudu 🙂