etau15

Jak vypočítat slovní úlohu se zlomky, objemem a procenty?

Požární nádrž je napájena 3 přítoky. První přítok naplní za den pětinu objemu nádrže, druhý z nich čtvrtinu nádrže. Třetím přítokem nateče do nádrže 1000 litrů za hodinu. Pokud voda do nádrže poteče všemi třemi přítoky současně, naplní se za dva dny.
1.Vypočítejte objem nádrže v m3.
2.Vypočítejte v %, jakou část nádrže naplní za jeden den třetí přítok.
3.Vypočítejte, za kolik dnů naplní nádrž současně první a třetí přítok.
Nevím jak to vypočítat.
Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
Alesh

Tak to se chce malinko zamyslet… za 2 dny všemi současně je celá plná

  1. přítok – za 2 dny se naplní jaká část?
  2. přítok – za 2 dny se naplní jaká část?
  3. přítok – za 2 dny se naplní kolik?

Sečteš zlomky u 1. a 2. přítoku, něco ti chybí do celku, tedy odečteš od jedničky a to je ten počet litrů, který ti natekl 3. přítokem. A pak už je jasný, ne?

Další odpovědi
orwell

Jestli tě to ještě zajímá, podívej se do pošty (klikni na modrou obálku pod svým nickem), něco jsem ti k tomu napsal. Tady by to smázli.

Kelt

Domácí úlohy se neřeší. Uvědom si zlomky a procenta. Takže když první přítok naplní za den určitou část nádrže a stejně tak druhý a víš, za jak dlouho se naplní celá nádrž, tak víš, kolik z toho je z prvního, druhého a přítoku. Ten zbytek je to, co nateče třetím přítokem. Ty víš, kolik toho chybí, a znáš další údaje.
Ještě jsem se neprobral z noční, zapnul jsem si Odpovědi a na papíře to vyřešil.