dkk

3 příkazy v php projektu – co znamenají

Ahoj, potřeboval bych vysvětlit pár příkazů (pouze 3) v mém php projektu (vždycky co který příkaz znamená, co dělá a proč jsme ho použili). S projektem mi pomáhal spolužák, ale ten teď odjel mimo ČR a nemůže mi poradit. Díky za odpovědi, zde je kód:

<?php
require „dtb.php“;
$action = !isset($_GET[„ac­tion“])?"":($_­GET[„action“]);
?>
<h3>Customers</h3>
<a href=„customer_lis­t.php?action=vyp­sat“>Customer list</a><br><br>
<?php
if ($action == „vypsat“) {

$dotaz = „SELECT * FROM zakaznici“;
if (!$mysql_vypsat­zakaznici = MySQL_Query($do­taz))
echo mysql_error();
else
while ($mysql_vypis­zakaznici = MySQL_Fetch_A­rray($mysql_vyp­satzakaznici))
{
echo „Přjmení: <b>“.$mysql_vy­piszakaznici[‚prij­meni‘].„</b><br />“;
echo „Jméno: ".$mysql_vypis­zakaznici[‚jme­no‘].“<br /><br />";
}
?>

Řádky kterým nerozumím: řádek s isset, řádek s podmínkou if a řádek s cyklusem while.

Nejlepší odpověď
Deter

ŘÁDEK S ISSET():
říká se tomu ternární operátor. Je to podmínka napsaná ve stylu
$a = ( podminka ? toto_se_prira­di_pokud_JE_splne­na : toto_se_prira­di_pokud_NENI_splne­na );

Pokud bude podmínka splněna, bude do proměnné $a přiřazeno to, co je za otazníkem. V opačném případě to, co je za dvojtečkou.

Příklad:
$a = ( 5 > 10 ? ‚ano, 5 je vetsi nez 10‘ : ‚ne, pet neni vetsi nez 10‘ );
echo $a; // vypise ‚ne, pet neni vetsi nez 10‘, protože podmínka splněna nebyla.

ŘÁDEK S IF:
uvnitř IFu se vykonává příkaz přiřazení výsledku funkce mysql_query() do proměnné $mysql_vypsat­zakaznici. Normálně, pokud by funkce mysql_query() proběhla úspěšně a výsledek by byl přiřazen do proměnné $mysql_vypsat­zakaznici, by podmínka byla splněna a provedl se kód hned za IFem, ale zde je před příkazem přiřazení použitý vykřičník, který vše neguje. To znamená že podmínka je splněna v případě, že do $mysql_vypsat­zakaznici NEBYL přiřazen výsledek funkce mysql_query(), například pokud script není připojen k databázi. Takže v tomto případě se, pokud vytáhnutí dat z databáze z nějakého důvodu selže, podmínka je splněna a provede se vypsání výstupu funkce mysql_error(), která vrací popis chyby, ke které došlo.

ŘÁDEK S WHILE:
Cyklus while prochází sadu výsledků vrácenou z databáze (pomocí předchozího mysql_query) a přiřazuje je do proměnné $mysql_vypisza­kaznici. V každém kroku cyklu se prochází jeden řádek z výsledného datasetu – pokud je tam tedy použito echo Příjmení.. jméno…, vypíše to v každém kroku jednoho zákazníka ze získaných výsledků.