§247 ods. 1pism. d),e)

Takze by mu trest mohly teoreticky zkratit??Nebo nechapu jak ste to myslel,kdyz e) se rusi,tak nechapu jak to bude kdyz tam ma jeste to d)

Odpovědi
standa2

Celý paragraf 247 zněl před 1.1.2010 takto:

§ 247 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a

  1. způsobí tak škodu nikoli nepatrnou,
  2. čin spáchá vloupáním,
  3. bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
  4. čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
  5. byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

V novém trestním zákoníku je KRÁDEŽ kvalifikována takto:

§ 205 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a

  1. způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou,
  2. čin spáchá vloupáním,
  3. bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
  4. čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
  5. čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,

bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

Z uvedeného vyplývá, že skutek uvedený pod písmen „e“ starého zákoníku se už v novém zákoníku nevyskytuje. Ale skutek podle písmene „d“ se vyskytuje i v novém trestním zákoníku.

Takže původní souhrnný trest za skutky dle „d“ a „e“ bude překvalifikován a trest přiměřeně zkrácen jen za to „d“.

A to „e“ bude překvalifikována na přestupek, za který podle přestupkového zákona bude vyměřena finanční pokuta.