19ti lety kluk ma 3ti ucebni obor ani jeden nedokoncil je to tahani alimentu z otce.Musi otec platit dal nebo co delat?

Nejlepší odpověď
Ella

Musí no… je to hrozný, ale je to tak – do 26-ti let platí pro rodiče, jejichž děti studují, vyživovací povinnost, v případě alimentů musí rodič platit na dítě do doby než dostuduje.

Další odpovědi
chudst

Mam pocit, ze pokud dite studuje, musi se vyzivne platit. Nicmene mozna jsou vyjimky – zeptal bych se spise zde (zaroven si to proctete): http://www.prav­nik.cz/forum/to­pic/205/vyziv­ne-na-dite-starsi-18-ti-let.html (anebo pockal, jestli se tu objevi „nasi pravnici“ a odpovi vam.)

žolik

musí dokuď syn bude ve škole otec musí platit alimenty,jakmile začne vydělávat tak už né.Otec je povinny ho vyživovat do 26 roku,je to hrozné.

Zdroj: žolík

anonym

Otázka má 2 roviny.

  1. Vyživovací povinnost je skutečně do 26 let, jak už správně uvádějí ostatní.
  2. Je kluk tak neschopný, nebo je v tom účelový záměr (možná motivován matkou).

Pokud by se toto dalo aspoň částečně prokázat nebo důvodně předpokládat, jsou tu jisté právní kroky, ale komplikované a zdlouhavé. Soudy vždy dávají přednost mimosoudní dohodě a vyčerpání ostatních prostředků.
Nevím jaká je vaše komunikační úroveň s matkou i synem, ale chtělo by to s nimi hodit řeč, případně zaslat průkazný doporučený dopis s dotazem (je to jeden z listinných důkazů požadovaných soudcem)
Ještě jde o to, zda máte výšivné stanovené rozhodnutím soudu nebo dohodou.
Pak lze zažádat o úpravu výživného z důvodu změny příjmových poměrů na straně povinného. Při tom lze vznést námitku záměrného prodlužování studia a soud může zaslat dotaz na příslušné školní zařízení.
Krajní cesta (neoficiální) je využít dikce zákona, kdy zanedbání povinné výživy nastává po 3 měsících neplacení výživného – zcela.
Znám případy, kdy povinný zašle vždy 1×/Q symbolickou částku (třeba 200 Kč), což je kvalifikováno jako projev dobré vůle, vylučující institut záměrného vyhýbání placení.
Jen na okraj, zvýšení výživného vyřizují soudy promtně (v zájmu dítěte) i do 14 dnů formou předběžného opatření, kdežto snížení je zdlouhavé, pohlíží na ně jako spekulativní a účelové, a než dojde ke konečnému verdiktu, už dávno neplatí původní autentické podklady.

Deli

Je to hrozné.
Co takhle ho motivovat tím, že něco dostane, když se už konečně vyučí a zaměstná???
Třeba by se víc snažil a i kdyby mu otec měl koupit ojeté auto, vyjde ho to laciněji, než roky další roky platit.

olda12

všichni říkáte jak je hrozné že na něj platí alimenty.. Zamyslete se nad tím jestli bylo příjemné když se na něho otec vysr.. Teď je mu 19,předpokládám že už nějakou dobu platí a není zrovna super pro dospívajícího kluka se dozvědět že na něj táta s..e,myslíte že si říká budu chodit na učnáky ať tata cáluje??asi těžko,podle mýho lítá v drogách a víceméně je mu všechno už jedno,nemusí zrovna používat jehly,je to tak, sem tam peří,tráva,ko­láče,papíry,sem tam zajít do školy,je těžký se z toho dostat,vím o čem mluvím.

Curiosity

tý jo.. nevím, co je na tom hrozného?? snad je to jeho syn né?? PROČ SI HO TEDA DĚLAL?? ..nechápu.. tak ať pěkně platí.. a jestli má kluk problémy.. má to hlavně ze svých rodičů.. tak ať pěkně cálují.. !!! síla toto.. A KDYBY NÁHODOU NECHTĚL PLATIT! ..ať ho dá syn k soudu.. vyhraje to stejně jako jsem to vyhrála já BEZ PRÁVNÍKA.. a otec vystřídal asi 3 právníky!!! ..a to jsem chtěla před soudem byť jen usmolenou stovku měsíčně po svém otci.. TO JE HRŮZA!! „TO“ JO!!