nesnasims

16. a 27. květen

Prý se stali nějaké významné údalosti v 16. květnu a 27. květnu.Díval jsem se ale, žádný svátek na tyto dny nepřipadá.Není přece jenom nějaký svátek 16. nebo 27.?popř. jestli se v tyto dny stalo něco velmi významného?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste rok. Významných uidálostí je dost. Vyberte si.

Wikipedie 16. května a 27. května.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/16­._kv%C4%9Bten
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/27­._kv%C4%9Bten

Další odpovědi
arygnoc

napr:
Klub angažovaných nestranníkov
KAN

  • politické hnutie.

Vzniklo na jar 1968 (ustanovujúca schôdza 5. 4. 1968, žiadosť prijatá NV Praha 8. 4. 1968, 16. 5. 1968 povolená Ministerstvom vnútra prípravná činnosť).
Združovala všetkých záujemcov o politickú angažovanosť, ktorí nechceli byť členmi KSČ ane inej strany.
Ministerstvo vnútra 7. 9. 1968 činnosť KAN zakázalo.

Komunistická strana Československa
KSČ

  • Československo

politická strana.
Založená na ustanovujúcom zjazde 14. 5. – 16. 5. 1921 v Prahe (vznikla premenovaním odštiepenej frakcie Československej sociálnej demokracie).
18. 2. – 23. 2. 1929 sa moci v strane chopil Klement Gottwald.
1938: rozpustená, prechod do ilegality.
1945: ako významná odbojová sila podporovaná ZSSR sa stala súčasťou Národnej fronty a vlády.
25. 2. 1948 preberá v Československu moc (pozri február 1948).
1969: pokus o reformu v rokoch 1968 – 1969 sa nezdaril, reformistické vedenie nahradené centralistami (Gustáv Husák).
Na sovietsku perestrojku v rokoch 1985 – 1991 strana reagovala neochotne.
1989: strana sa vzdáva po demokratickom vzrate moci. Premenovaná na KSČS.
20. 12. 1989: začal mimoriadny zjazd strany, na ktorom sa vzdala riadenia Ľudových milícií a médií.
1992: rozpustená.

revolúcia, kultúrna

  • Čína

Veľká proletárska kultúrna revolúcia
1966 – 1969
obdobie posilnenia moci Mao Ce-tunga, ktorý ju vyhlásil 16. 5. 1966.
Proces likvidácie triednych nepriateľov.
Prakticky v celej spoločnosti prebiehali čistky.

a kopec ľudí sa narodilo a zomrelo,

viac na http://heureka­.tym.sk/dnes.php (každý deň)