Historie úprav

Avatar uživatele

Odpověděl/a – 14.květen 13:51

Po dlouhém hledání jsem našla vysvětlení:
„Když v tenise zazpívá kanár“. Samozřejmě nemáme na mysli milého žlutého ptáčka, ale stav setu, kdy se vám nepodaří uhrát ani gam.
Je to podobné, jako prohrát ve fotbale například 0:5. Soupeř si bez problémů drží servis, navíc ten váš vám sebere hned třikrát.
Zatímco když ve fotbale prohrajete poločas například poměrem 0:3, vaše naděje aspoň na bod jsou již jen v oblastí teorie. V tenise je svým způsobem jedno, zda set prohrajete po hodině v tiebreaku nebo za dvacet minut potupným „kanárem.“
Slangový pojem kanár se používá i ve stolním tenise.

Odpověděl/a – 15.květen 18:39

Doplňuji:
Bubco, já jsem si špatně přečetla otázku. Na Váš podnět jsem pátrala dál a zjistila význam spojení.
V diplomové práci jsem našla, že dát kanára (v jiném sportu i ptáka), znamená hrát s chybami, nepodařeně. (I v hudbě se říká kanářit – hrát falešně, nepodařeně, dělat chyby). Pojmenování je metaforické, tedy na základě podobnosti s ptákem kanárem. Zjistila jsem, že kanár zpívá stále stejně, jen v době páření je prý jeho melodie komplikovaná. Takže hráč, který dostal kanára, hrál stále stejně, nepodařeně, někdy až příliš komplikovaně, neuhrál tedy žádný bod, kanářil. Měl jako vzor kanára.

Odpověděl/a – 30.červenec 13:26

Doplňuji:

Připomíná anglické goldlen set, takže zlatá sada, to zlato se objevuje v kanárovi.

Odpověděl/a – 29.listopad 14:45

„Když v tenise zazpívá kanár“. Samozřejmě nemáme na mysli milého žlutého ptáčka, ale stav setu, kdy se vám nepodaří uhrát ani gam.

Doplňuji:

V diplomové práci jsem našla, že dát kanára (v jiném sportu i ptáka), znamená hrát s chybami, nepodařeně. (I v hudbě se říká kanářit – hrát falešně, nepodařeně, dělat chyby). Pojmenování je metaforické, tedy na základě podobnosti s ptákem kanárem. Takže hráč, který dostal kanára, hrál stále stejně, nepodařeně, někdy až příliš komplikovaně, neuhrál tedy žádný bod, kanářil. Měl vzor kanára., když v době páření zpívá špatně.

V tenise je zlatý set sada ,vítězství bez ztráty jediného bodu. To znamená zaznamenat 24 minimálních bodů potřebných k vítězství v setu 6–0 ,.

Češi jsou skromnější než Angličané, proto se místo zlata dostal do tenisu žlutý kanár, pokud hráč neuhrál 6:0. Tedy podobnosti – žlutá barva kanára připomíná zlato, které hráč nezíská.