Wang

Zvýším tak výkon digestoře?

Chci i tak koupit výkonější komínovou digestoř, ale jelikož mám trubku ven delší – 3 až 4 m, říkal jsem si, že dám na konec potrubí ještě jeden ventilátor. Spouštěl by se současně s ventilátorem digestoře. Myslíte, že to zlepší sací výkon a digestoř budu moci třeba provozovat na nižší stupeň?
Doplňuji:
Ano, mosoj, vadí mi hluk při maximálním výkonu digestoře v kuchyni.
Těžko ale koupím digestoř bez ventilátoru, tak jsem chtěl pouštět ventilátor digestoře na nižší výkon a ten druhý ve zdi (na konci 3,5 m dlouhého potrubí) na výkon maximální.
Je mi jasné, že se výkony (v přepravě) nikdy nesečtou.
Asi tak.

Nejlepší odpověď
mosoj

V žádném případě se sací výkony nebudou sčítat !!! Sací výkon může být maximálně na úrovni toho ventilátoru s nejvyšším výkonem.
Přiznám se, že o dynamice proudění toho zase tak moc nevím a pouze vycházím ze své výrobní praxe v chemické fabrice. Takovéto řešení se používá u dlouhých potrubí a velkých přepravovaných objemech vzduchu kdy by jeden ventilátor musel mít obrovský výkon( strojně špatně řešitelný) aby to množství vzduchu přepravil. Pak se používají dva ventilátory tak jak píšete. Jeden druhému si to ale vlastně předává a ten poslední musí mít vyšší výkon ( objemový!!) než ten první. Přepravovaný objem vzduchu se ale nezvyšuje.

Nepíšete také, jaký důvod vás k tomuto řešení směruje. Pokud je to hluk vznikající od chodu ventilátoru, tak v tom případě by to vyřešil jeden výkonný ventilátor na konci potrubí.

Další odpovědi
anonym

Matně vzpomínám jak o tom hovořil asi před rokem jeden pán který se tím zabýval. Šlo o ventilátor v hale který sice táhl, ale nadělal hluku až to vadilo těm pracujícím pod tím. Tak navrhl snížit rychlost otáček s tím, že listy budou širší a bude jich méně. Hluk neuslyšíte z motoru, ale z neustálého prořezávání vzduchu. Tak třeba u mě doma jsem musel odstranit mřížku ventilátoru. Tím se snížil hluk.

honza19hk

Pokud bude ten dolní slabší tak ho zničíš.Doporučoval bych jeden ale nahoře a hodně silný.Tím se ti zvýší sací výkon a tím pádem i tah.Rohodně to je lepší něž dva větráky v jedný rouře.Tak můžeš mít digestoř bez větráku( i ty se dají koupit,nebo vyrobit).Ale stejně ten větrák bude podle mě slyšet.Já mám tohle samé,digestoř jsem svařil z nerezové mřížky a plechů a je hezkej,jen je na tom nerezu všechno vidět,nahoře na střeše je vzduchová turbína 2,5kW, 960 litr. vzduchu/min.Což je dost.Já na to připojil i odsávání z WC a koupelny+komo­ra.A rozhodně bych nedal 2 větráky za sebou.

Wang

Odtahové potrubí je vodorovné, není taženo na půdu-střechu… ústí na fasádě ve stejném patře.