Mofli

Zvolili byste hypotéku s fixací na 10 let?

Dobrý den, zatím jsem přemýšlel o nejčastější době fixace na 5 let, žádost ještě nebyla podána. Ale dělal jsem si výpočty, že kdybych si zvolil fixaci na 10 let, nevím jak vysoký úrok by mi nabízela banka (ale řekneme 5%), tak za těch 10 let bych dlužil bance 1,4 ml CZK. Kdybych ukládal měsíčně 12000 (můžu), tak bych za těch 10 let měl ušetřeno přesně tu částku na ten dluh. Takže moje teď plánovaná doba splátky na 25 let by se mohla zkrátit na těch 10 let. Je v tom nějaký háček?? Zní to totiž moc jednoduše. Děkuji.
Doplňuji:
Jak bude totiž vypadat ekonomika ČR v roce 2017 a 2022? Co když úrokové sazby budou velice vysoké (krize?, politika? v Maďarsku jsou teď 13%)? Co když zavedou €?

Nejlepší odpověď
Alesh

No a co ten úrok? Počítáš 5 %, při tomto úroku bys musel dávat skoro 15 tis. měsíčně, aby jsi to splatil do 10 let.
Jinak přemýšlíš sice správným směrem, ale ve skutečnosti špatně. Jako každý rozumný člověk se chceš zbavit dluhu co nejdříve. Tahle na první pohled správná úvaha je dost nebezpečná a to z jednoho prostého důvodu. Splátka 12 tis. je dost vysoká a pokud se ti něco přihodí, budeš v pytli.
Správně se to prý dělá takto:

  • Hypotéku si vezmeš na co nejdelší dobu (30 let), tak abys měl min. měsíční splátku.
  • Dobu fixace si stanovíš s ohledem na úrokovou sazbu, ale hlavně co možná nejkratší, resp. rozumně dlouhou.
  • Pokaždé když uplyne doba fixace, můžeš dát mimořádnou splátku, čili tam bouchneš (naspořeno bokem), kolik můžeš a pokračuješ dál
  • Když už ti zbývá málo, tak to doplatíš úplně. Hypotéku tím splatíš třeba taky za těch 10, 15 let, ale bez stresu.

Co ty na to, je to blbost? 😉

Další odpovědi
Pájo

Alesh ti radí dobře.
Pokud u tebe existuje možnost, vydělat nějaké peníze nad rámec tvého standardního platu/mzdy, popřemýšlej o možnosti mimořádných vkladů. Vklady se realizují obvykle po písemném oznámení bance jednou do roka a jsou omezeny (procenta z výše úvěru, závisí na bance, např. 20%). Za tuto službu se měsíčně platí.
Dobu splácení určitě min. na 30 let, možnost mimořádných splátek.
Ano, zvolil bych fixaci na 10 let.

Klíčové informace získáte např. na:
http://www.hon­zovahypoteka.cz/?ut­m_source=google&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=hy­poteka-obecne&utm_con­tent=brand&gclid=CLba­05-Aw68CFcfP3wod­2F9XYg#adwords2

Doplňuji:
5 let je velice krátká doba. Fixace na 10 let není zase o tolik měsíčně dražší a máte alespoň čas připravit se na případnou razantnější změnu úrokových sazeb (pokud by nastaly). Vždy budou alespoň dva pohledy/odhady na pohyb úrokových sazeb. Jedni Vám budou říkat, že sazby budou nadále klesat, protože teď dlouho klesaly… já patřím k druhé skupině, která předpokládá, že po současném poklesu (až minimu), příjde nárůst, který bude po dobu následujících pěti let pokračovat, aby byl poté vystřídán poklesem…a v desetiletém průměru na tom můžete spíše částečně vydělat, než prodělat.
„Finanční poradci“ Vám budou „doporučovat“ i tříletou fixaci, ale to je blbost, protože ta je nejvýhodnější tak max. pro ně.

ReHu

Souhlasím s Alesh.
Mám také hypotéku a fixaci na 10 let bych nebrala. Měla jsem 2 × 5 let, nyní budu podepisovat kratší fixaci, aby byla možnost mimořádné splátky.
A také úroky se mění a běhěm 10 let mohou jít i dolů. Např. loni byly nejnižší za dlouhá léta.
Doplňuji:
Kdyby to někdo věděl dlouho dopředu, jak bude vypada ekonomika, bylo by to na Nobelovku.