dudu

zvláštnosti v dialektech

Určitě jste se v místních nářečích setkali s různými a neobvyklými výrazy. Na Drahanské vrchovině mě např. zaujal výraz „hóhat“, což znamená něco jako plýtvat. V podhůří Českomoravské vrchoviny mají pro plýtvání slovo „cuchat“. Slyšeli jste nebo používáte podobná krajová specifika??

Nejlepší odpověď
ten který je

Zajímavé nářečí mají lidé v okolí Plzně.Např.když něco nebo někoho hledají tak se ptají depa je?Ještě k tomu tak zvláštně ale pěkně jakoby zpívají.

Další odpovědi
anonym

Ja pouzivam slovo-chasa,znamena to mladez a pouziva se to na Novopacku.

KOLMIX

O nářečích by se dalo debatit dlouho, ale obecně se úplně jinak mluví na Moravě, ve Slezsku a v Čechách, menší rozdíly už pak jsou mezi jednotlivými oblastmi, které spolu sousedí.

Tak např:

  • když před moravákem řeknete v Čechách běžný výraz „příjdu až dýl“, objeví se mu nad hlavou otazník a vůbec mu nedojde, že prostě příjdete později
  • podobně v Čechách by nechápali výrazy moraváka jako „gatě“ (kalhoty), „rožni!“ (rozsviť), „zastři!“ (zatáhni závěsy), „kapna“ (peřina), „erteple, kobzole, zemský jabka, zemáky“ (ve všech případech jde o brambory), „turkyňa“ (kukuřice), „morák“ (králík), „kadlátka“ (švestky) atd. atd. atd.
  • kapitolou sama pro sebe pak jsou skoro ultras výrazy třeba na Valašsku, Slovácku, Hané, Plzeňsku, Ašsku atp.