Zvláštní zvuk u vysilače?

Určitě si pamatujete film od Čapka, jak je v boudě u vysilače a v okolí je slyšet zvuk jako motorové pily.
Byl jsem před nějakou dobou na Kleti a tento zvuk jsem tam rovněž slyšel.
Co to je a proč to je?

Odpovědi
kurec

asi jsi mel nake videni nebo ja nevim

honza19hk

vidění to není,je to vedlejší jev přenosu vysokofrekvenčních signálů.Způsobuje rozkmitání okolního vzduchu,není to sice cítit(aspoň ne při těhle frekvencích) ale je to slyšet. Má to podobný zvuk jako velký trafo.
při vysokých frekvencích můžeme cítit i mravenčení nebo svědění,ale myslím že to není zdraví škodlivé.