rigormortis

Zvládne vodní trubka stlačený vzduch?

Když bych si doma chtěl udělat rozvody slačeného vzduchu, budou mě stačit klasické plastové rozvody, nebo musím hned ocel?
Doplňuji:
Tlak max 10atm bez velkých rázů.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jaký tlak budeš mít v rozvodu? Běžné vodovodní plastové trubky jsou stavěné na 1,6 Mpa.
Doplňuji:
Překlep v jednotce, nikoliv Mpa ale MPa.

Další odpovědi
cochee

Plastovky trubky samotné to vydržá, ale těm svárům bych vůbec nevěřil, totéž případné kolena například Věř mi, že když prdne i jen 5barový rozvod, tak tomu, kdo by šel náhodou kolem, jde o kejhák (dělám v tom)… Probůh/prosatan, na co chceš mít doma desetibarový vzduch? :-O

cukrar

Rozvoz vzduch trubka PPR tlak 8 atm.
Již mnoho let bez problémů.

jáára

na co?
Ano plastovky jsou v pohodě. musíš to pořádně svařit

rigormortis

Tak chci to na spoustu věcí…ofuk bordelu, pneu nářadí (vrtačky, brusky, utahováky, zvedáky, nástřiky), mytí atd.
Rozvody chci vyvést i ven (zahrada, stání u auta) na čištění pily, auta, sekačky…při výměně kol na autě, na mytí kola a pískování.

Osobně v tom vidím větší význam než na centrální vysavač za 200tisíc.

Možná tlak omezím na 8atm, ale 5atm již není použitelných na spoustu nářadí (třeba pískování).
Navíc sváry v plast. trubce musí mít stejné vlastnosti jako trubka, takže pokud praskne koleno, je to kvůli pohybu a nárazu vzduchu při rázech (lze vyřešit dodatečným vzdušníkem) ale díky za upozornění…provedu testy a napíšu výsledek.

cochee

S tím kolenem nemáš pravdu. Pokud vzduch není bez mechanických nečistot, a to v podstatě nezaručíš, vybrušují nečistoty v koleně materiál a ztenčují jej. Děje se to i na ocelovém potrubí, před časem nám v práci jeblo (5 bar), od té doby to technologové kontrolují ultrazvukem.

Dochy

Hele… vážně bacha. Tlakovej vzduch je vážně nebezpečnější než tlaková voda. Důvod proč se zkoušky tlakových nádob dělají vodou a ne vzduchem. Voda při prasknutí vyteče. Vzduch exploduje