arygnoc

Zúžit vs. zůžit

automatické opravy slovo zůžit vykazují jako nesprávné.
Měl jsem za to, že „ú“ je pouze na začátku slova, „ů“ VŽDY vždy uvnitř slova, nikdy na začátku.

Jedná se o nějakou výjimku?
Doplňuji:
upřesním:
automatické opravy vyhodnocují slovo „zůžit“ jako nesprávné, slovo „zúžit“ jako správné.
Proto to překvapení (z mé strany).

případně více v diskusi.

Nejlepší odpověď
annas

Základem je sloveso úžit (ú na začátku slova) – přidáme-li předponu z-, základní tvar a pravopis zůstanou zachovány. Proto z-úžit.

Další příklad – úkolovat – z-úkolovat.

Další odpovědi
Vojtěch

„U s čárkou píšeme vždy na začátku slova…ve většině citoslovcí…po předponách nebo prvních částech složenin.“

Zdroj: http://www.mo­jecestina.cz/gra­matika/c20081208­02-psani-u-u.html

Lyn

Troj-úhelník
z-úžit
Zjednodušeně: toto jde oddělit. Jinak správně uprostřed slova kroužek.

Děda Louda

Udivuje mne tvůj údiv.

arygnoc

děda louda:

nj, nejsem Čech.
učili/y mne/mně, že „ú“ je jenom na začátku slova. (asi to bylo zjednodušeně).

proto ten údiv.