zzzzz

Zůstavají u plastových oken dřevěné klínky nebo se vytahují?

Když se okno zabuduje, tak se tam dají kolem rámu dřevěné klínky, kolem nich se pak vyfouká pěna. Po vytvrdnutí pěny se ty dřevěné klínky mají vyndat a zafoukat otvor po nich pěnou, nebo se tam nechávají???

Nevznikne tím, že se tam nechají tepelný most?

Všem předem děkuji za odpovědi:-)
Doplňuji:
Děkuji za info, u těch oken je právě napsané, že tam ty kolíky mají zůstat. přišlo mi to ale divné, protože jsou pasivní mají U 0,5 a izolovat je kolíky se mi moc nezdálo.

Mám ještě jeden dotaz, dali jste si někdo přes pěnu izolační pásku? je to taková ta speciální ne normální:-)))

Nejlepší odpověď
anonym

Měly by zůstat – pěna není pevná a klínky zajišťují okno (rám) ve správné poloze (resp. pokud ´povolí´ kotvení okna do zdi, klínky nedovolí rámu ´se hnout´), jen je třeba jejich ´přečuhující´ konce seříznout v rovině rámu.
Tepelného mostu se neboj – dřevo má tepelný odpor cca stejný, jako samotný rám okna.

Doplňuji:
Ad Doplnění: „Pásek“, které se při montáži používají, je několik – nejdůležitější je, asi, parotěsná páska, její funkcí je, aby pěna (atd) nenasákla parou z místnosti (pára – voda, degraduje tepelněizolační vlastnosti pěny), tato páska se lepí zevnitř (aby vlhkost vzduchu z místnosti ´nelezla´ do ´okna´).
Pak je vodotěsná páska (ale paropropustná), ta se lepí zvenčí – dovolí vodě-páře odvětrávání ven, ale ne vodě (třeba dešťové) nasáknout do montáže okna.
Pak existují komprimační (komprimované) pásky – nahrazují montážní pěnu (pokud je okno do montážního otvoru dobře zaměřené, tato páska eliminuje ´schopnost´ montující firmy šetřit pěnou).
😉

Další odpovědi
mosoj

Raději je tam nech. Pěna sice pevná je, ale nemusí být úplně všude kolem rámu. Tepelný most tam stejně, ale je ve zdi, protože okno je o hodně tenčí než zeď.
Doplňuji:
Nedal.
Zamázl jsem to akrylovým tmelem. Později ( před malováním) jsem izoloval vnitřní špaletu 1,5 cm polystyrenem, natáhl stěrkou a štukem. Tím jsem zmenšil ty tepelné mosty které ta jsou.

Drap

Ano, většinou se před zapravením špalety a parapetu vytahují.

Lamalam

Kydž nám dělali pastová okna, tak je tam nechali.

lukepuke

drevene spalky i klinky ven… pod okny by meli kvuli sesedani zustat plastove podlozky pod kazdym pantem(nikdy ne drevo). na pevno nechat zaklinovane okno neni spravne, pena funguje jako diletace mezi napr. panelem a ramem okna a klinky toto znemozni, kotvici plechy okno spolehlive udrzi … co se tyce parozabran u rekonstrukci starych cihlovych domku tak si myslim ze to sou vyhozene prachy, navic kdyz jde z venku zatepleni casem. jinak co se tyce zapraveni zevnitr, na spalety jsem pouzil impregnovany SDK, ten zastrcil cca 3 milimetry za ram a vyfoukal penou na lepeni, kdyz byla dira tak sem vlozil EPS a obfoukal z obou stran(zadne lepidlo, zadne kaverny, 100% vyplneny prostor izolantem, navic spalety z SDK jsou mnohem estetyctejsi a praktictejsi nez EPS s perlinkou a stukem, zvenku jsou spalety prekryte 2 cm EPS, fasada jeset neni hotova jen sterka a pri projeti termokamerou zadny tep. most …

anonym

Tak – a vzhledem k rozdílu mezi Drapovou a mou odpovědí víš zase prd…
;-D
Případně přímo oslov zdejšího rádce s nickem Cukrar – jak jej ´znám´, je pečlivý a ´zná´.

rigormortis

nebo zajdi na http://www.ener­goportal.cz/
tam se dočteš snad vše.