Zůstanuli dobrovolně doma a mám dítě (7let, chodí do ZŠ) a jediný příjem je od manžela. Jak to je s ZP a SP?

Odpovědi
verka

Vím, že existuje platba státem pro ženu v domácnosti, ale přesně nevím, kde začít. Šla bych na pracák, tam by to měli vědět.

standa

Pokud je vašemu dítku 7 let, tak ZA VÁS pojištění PLATÍ STÁT (§ 7 zákona o veřejném zdrav.pojištění)

Příští rok už však budete muset ´svoji´ zdravotní pojišťovně platit minimální částku, které v tuto chvíli činí 1.080 Kč / měs. (13,5% z minim.mzdy 8.000 Kč)

A problematiku nepovinného SOCIÁLNÍHO pojištění vám detailně objasní případně i na vaší pobočce zdrav.pojišťovny.

§ 7/1.L
Stát je plátcem pojistného(…)za(…) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/vzp/cast2­.aspx