mája best

Proč mám zubní kazy?

Ahoj, je mi dvanáct a už mám dva nebo tři umrtvené zuby a strašně moc malých kazů. Zuby si čistim ráno i večer (večer pastou, ráno si je pastou čistit nemůžu, zvedá se mi žaludek, tak si je cistim jen vodou)
A jednou týdně (vždy ve středu) si je cistim pastou na zuby, která chrání proti kazum a malilinkate kazy ničí. V říjnu jsem byla skoro každé utery u zubaře a ještě tam chodit docela dlouho chodit budu. Předem děkuji za odpovedi.

Doplněno: sladké tak moc nejím a jablko si dam tak ve škole na svačinu

Nejlepší odpověď
anonym

Ty hovadiny o sladkostech nevnímej. Snad jsem se něco naučil, když jsem praktikoval ve svém oboru. (zubní technik) Lehké cukry velmi rychle rozloží sliny, pročež nemají šanci cokoliv způsobit. Navíc potíže spojené se sladkostmi se nevážou na problém se sníženým biologickým faktorem zubů. Nicméně strava může hrát roli – chtělo by to znát rozbor krve. Může chybět spousta minerálů, či dalších složek. Ovšem problém může tkvít v čemkoli jiném. Cukrovka, lupus, sepse, hemochromatóza, … Snad by se na to měl onen zubař podívat pořádně (rovnou tě poslat na testy), anebo musíš za jiným lékařem. Nemůže přeci jen nečinně přihlížet takovým problémům.

Další odpovědi
marci1

Milá Májo, zuby si je nutné čistit alespoň 2× denně, po sladkém po každé. Nemlsat, po jablku či džusech počkat alespoň 1/2 hodiny (aby sis nepoškodila sklovinu). Dá se to, neboj, zuby mám o.k. 🙂

ReHu

Zkus si čistit zuby po každém jídle. Pokud to situace dovolí. Třeba ve škole o přestávce jen vodou.
Můžeš také zkusit čistit pečlivěji.
Třeba ne ty, ale někteří zuby jen trochu přejedou 🙂.
A zkus vyměnit zubni pastu, kterou bys mohla použít i ráno

Dochy

Pokud seš si jistá, že hygienu nezanedbáváš, hledal bych problém jinde.
Osobně (nejsem zubař) jsem přesvědčen, že zrovna zubní hygiena nemá takový vliv jak někteří zubaři a prodejci kartáčků tvrdí. Znám lidi co si zuby čistí poměrně poctivě a maj hrozný problémy a znám minimálně jednoho člověka co ještě v 35 snad neměl žádný kaz, přestože na tu hygienu docela peče… Proto jsem nakloněn tomu věřit Matesaxovi…
Jo a ReHu má zajímavý nápad s tím zkusit jinou pastu. S některými mám také problém.

da ny

Odpovědět na otázku není snadné…
Předpokládám, že devitalizované zuby jsou 6 a 7. Pokud s tebou chodí rodiče na pravidelné preventivní prohlídky od útlého věku (tak, jak se má), vždy po 6 měsících… Je škoda, že se kazy neošetřily včas, ještě jako malé. .
Někdy jsou bohužel „dobře“ skryty i pečlivému oku stomatologa (z boční = aproximální plošky.
Jsou i šmudlíci, kteří o chrup příliš nepečují a kazy nemají…
..
http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/karies
http://www.nechci­kazy.cz/zubni-kaz