Zub za zub,oko za oko. Řídíte se podle toho?

„Oko za oko“ je zásada známá již z Chamurappiho zákoníku, nejstaršího dochovaného zákoníku světa vzniklého v Babylónii před téměř 3800 lety

Už staří židovští rabíni tady to nařízení interpretovali v tomto duchu. „Oko pod okem, zub pod zubem“ mělo podle nich znamenat, že tvé oko je stejně vzácné jako oko tvého souseda. Člověk si měl uvědomit při čtení Mojžíšova zákona, že všichni lidé mají před Všemohoucím Bohem stejnou hodnotu. Nikdo není upřednostňován. Ten, kdo si na sobě zakládá, tak si má uvědomit, že není lepší než ostatní lidé okolo něj. Naopak ten, který se cítí nedoceněný, tak takový člověk si má uvědomit, že není horší než jiní lidé. – See more at: http://www.blis­ty.cz/art/22641­.html#sthash.cfSXku­Uw.dpuf
Jak jste na tom vy?Díky z názory.

http://rozumna­vira.cz/teolo­gie/59-oko-za-oko-zub-za-zub

Nejlepší odpověď
gecco

Já se řídím spíše (obdobným) – Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim…
😉

Další odpovědi
setapouch

Jak kdy a na koho, obcas jsem „Kdo po tobe kamenem, ty po nem chlebem“, jindy „Za oko oci obe, za zub celou sanici“.

A jinak, kdo po mne virou, po tom ja debilem. Vira je kazdeho soukroma vec a nekomu ji, byt takto (ne)primo nutit, mi prijde dost bezohledne.

klumprt

Pokud to jde, tak by se mělo odpouštět. Jinak svět lepším místem nebude, když si budem všecko oplácet do posledního.