Lenjička

Ztratím status studenta pokud budu přes prázdniny pracovat na plný úvazek?

Jako vysokoškolačka mám tři měsíce prázdnin a ráda bych je co nejvíce využila k vydělávání na studium. Mohu pracovat aniž by mi byl odebrán status studenta? Nebo jak zařídit přestup ze studenta na pracujícího a zpět. Neztratím nějaké výhody? Nebudu za to muset platit?
Doplňuji:
Diskuze v diskuzi 😉

Nejlepší odpověď
Berušinka

To nevím, ale pokud si student, tak tě na plný úvazek nikde nevezmou. Leda částečný a brigáda – i při tom se dá dost vydělat.

Další odpovědi
venkovan

Od jisté výše výdělku budeš platit daně. Od jistého počtu hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele v jednom roce se budeš muset přihlásit k placení zdravotního a sociálního pojištění.

Pače

Butani tys to zabil.. !! byla pekna odpoved a rada..

jinak,kdyz budes delat brigadu to treba nas zakonik prace taky nezna tak pravdepodobne bez smlouvy.. takze zadnej problem.. jinak se snazit treba uzavrit dohodu o provedeni prace.. prekvapuje me ze jako vysokoslolacka to neznas.. mam jen cerstve maturu :)

venkovan

Pokud již máš nějakou brigádu domluvenu, tak ti řeknou co a jak. V poslední době se změnily a nebo mají změnit zákony, takže budu jen orientční.
Tři měsíce budeš u jednoho zaměstnavatele. U něj uzavřeš třeba na necelý měsíc (150 hodin) smlouvu o provedení práce ze které dejme tomu když plat přesáhne cca 4500,– Kč budeš platit cca 15 % daň (podle výše platu). Po této době uzavřete spolu smlouvu na dobu určitou a z té se budou platit všechny daně a pojištění.
Další možnost je, že spolu uzavřete smlouvu na dobu určitou hned z počátku potom je varianta, že během prázdnin vystřídáš víc zaměstnavatelů, ale pouze jen u jednoho v kalendářním měsíci lze uplatnit odpočty (odepisuje se „růžový papír“).

Pro studenta s ohledem na podporu po ukončení studia v nezaměstnanosti je skoro lepší uzavírat smlouvu takovou ze které se platí všechny poplatky za zaměstnance. Protože pokud během studií odpracuješ cca 1 rok (v součtu let studia)a budou z platu hrazeny všechny pojistky, absolvent dostane potom podporu jako zaměstnaný který přišel o práci.
Nicméně 12 měsíců během studia nikdo prakticky neodpracuje – to by neměl žádné prázdniny.

Lenjička

Tak na brigády jsem chodila v jednom kuse 🙂 Ale oni spíš vezmou někoho na HPP než na brigádu viď…