uznevim8

Zrušení koncovky -OVÁ u příjmení

Je možné u ženského příjmení úřední vymazání koncovky -OVÁ? Pokud ano, co se pro to musí udělat?

Nejlepší odpověď
baghira

Podat žádost na matrice a zaplatit poplatek 1000 Kč.
Součástí žádosti musí být zdůvodnění. Důvod pro odstranění -ová je např. manželství s cizincem a plánované vystěhování do ciziny (v některých zaostalých zemích by nemuseli pochopit, že manželé nemají stejné příjmení)

http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/udalosti/kon­covka-ova-u-zenskych-prijmeni-uz-nebude-povinna

Další odpovědi
anonym

Zajdete si na matriku. Tam se vas budou ptat na duvody . Po uzavreni s cizincem je to automaticke , to vy ale asi neplanujete.
Kdyz budou na matrice sdilni , poradi jak by se to dalo resit. -iv-

led

Ak máte inú národnosť ako českú (prípadne inú kde sa -ová používa), môžte použiť váš národný spôsob mena, tj. bez koncovky -ová. Myslím, že toto platí aj v ČR. Zmenu mena robia na matrike.

HOMER

Zajít na matriku a přesvědčit pracovnici,což nebude jednoduché,ale zkusit to můžeš…