nadka77

Zrušení břemene doživotního užívání

Chtěla jsem se zeptat zda jde zrušit pro problematickou osobu břemeno doživotního úžívání v mém domě?Dům mi devastuje,neto­pí,nevětrá,tím vzniká velká vlhkost,mám tam dřevěné stropy a trámy,vlhkost mi jde do nich,na stropě padá omýtka a dřevěné stropy jsou už odhalené.Nad ním je další patro také s dřevěnou podlahou,tu mám v úžívání já.Advokát mi řekl,že není u soudu šance,aby mu břemeno zrušily,takže se mohu jen dívat na to jak mi dům ničí.Jakto že není zákon na takové lidi?Nic si na něm nevemu pokud bych po něm chtěla uhradit škody,je nepracující a má plno exekucí.
Doplňuji:
Žije sám,dům je starý přes 100let.Dokud v domě topil,tak tam vlhkost nebyla,od doby co neplatí za plyn,tak mu topení nejde.Dům mi vevnitř opravovat nedovolí,takže žádná udržba není možná.

Nejlepší odpověď
tom004

Advokát má,bohužel,prav­du.I kdyby u soudu nějaká šance byla,tak levněji vyjdou opakované opravy.

Další odpovědi
Sůwa

Měla bys asi lépe specifikovat o jakou osobu jde, jestli má nějakou rodinu a zda je svéprávná.
Uvedené nedostatky se mi nezdají jako ničení, mám chalupu od podzimu do jara neobývanou, takže nevětrám ani netopím a omítky mi neopadávají. Jiná věc by byla, pokud by dotyčná osoba úmyslně devastovala dům, jako třeba vytrhávala podlahy, bourala zdi a podobně. Obavám se, že v uvedeném, případě by ani škodu nebylo možno vyčíslit, protože to je běžné opotřebení, když se dlouhodobě neprovádí údržba, ale tu je povinen zajistit majitel nemovitosti.
Zkus se zeptat na stavebním úřadu, věcné břemeno zaručeně nedává právo majiteli znemožnit provádění oprav nemovitosti. Pak ještě zadej do vyhledávače „věcné břemeno“, je tam toho spousta, určitě něco vhodného najdeš.

terry

Možná by stálo za to zjistit, jestli má dotyčný nějaké povinnosti užívanou část udržovat.
Pak případně napadnou nedodržování této povinnosti.
Ale nevím, jestli to tak funguje.